Domů Nemoci Kůže Bradavice a jak je odstranit

Bradavice a jak je odstranit

BradaviceNezhoubné výrůstky na kůži v podobě bradavic potkají až každého desátého člověka. Svým výskytem se tak řadí mezi nejčastější kožní onemocnění. Přestože jejich rozesev nebývá nijak nebezpečný ani bolestivý, jsou bradavice vnímány jako kosmetické vady na kráse a způsobují tak značné nepříjemnosti. S bradavicemi si můžeme snadno poradit domácí léčbou, někdy je však rozumnější navštívit odborníka.

Co jsou a jak vznikají bradavice?

Bradavice jsou infekční, ale nezhoubné výrůstky na kůži, které obsahují odumřelé ztvrdlé buňky kůže. Jejich příčinou je virová infekce, jejíž původcem jsou viry z rodu lidských papilomavirů. Infekce způsobí, že buňky napadené kůže rostou rychleji než zdravá tkáň. Organismus se jí neubrání zvláště v období, kdy je snížena jeho obranyschopnost a kdy má nedostatek vitamínu A a C, které podporují správnou výživu pokožky. Bradavice rozlišujeme podle toho, kde na lidském těle se vytvoří. Nejčastější se bradavice vyskytují na prstech a hřbetu rukou, v obličeji, na ploskách nohou a také na genitálu (tzv. kondylomata). Kondylomata jsou pohlavně přenosným onemocněním, jehož léčba musí být svěřena do rukou odborníka. Inkubační doba infekce virem bradavic  může být různě dlouhá od 4 týdnů do 2 let. K přenosu dochází kontaktem se samotnou bradavicí a protože se jedná o onemocnění infekční, může se rozšiřovat dále po lidském těle. Hlavní rizikovou skupinou jsou zejména děti a mladiství.

Diagnostika a léčba

Bradavice zpravidla nevyvolávají žádné klinické obtíže, avšak jejich větší rozesev může být někdy doprovázen bolestivostí. Pokud rozeznáme bradavice od jiných kožních problémů, obracíme se na kožního lékaře – dermatologa. Dermatolog diagnostikuje bradavice bez potíží zpravidla na první pohled. V případě nejasností lze provést histologické vyšetření odebraného nálezu, ale zpravidla k němu nedochází. K léčbě bradavic můžeme využít mnohé přípravky, které lze bez problémů zakoupit v kterékoli lékárně. Patří mezi ně léky, které ničí chorobně se množící kožní buňky – kyselina salycilová, cytostatika atp. Klasickou léčbou je i lokální zmražení bradavic pomocí kapalného dusíku. Lidovým léčitelstvím jsou osvědčené i některé byliny, např. česnek, cibule nebo vlaštovičník a také šťáva z citrónů, kterou se bradavice potírají. Velké bolestivé bradavice především na ploskách nohou lze odstranit i chirurgickou cestou a moderní laserovou technologií. Léčba bradavic však bývá v nejednom případě problematická, protože při odstranění samotných bradavic není zlikvidován vir, který je způsobuje a může tak docházet k jejich recidivě.

Lékaře vyhledejte, pokud:

  • je bradavice zanícená, krvácí nebo působí bolesti
  • vám bradavice brání při práci nebo jiných činnostech
  • se bradavice objeví na obličeji a také v oblasti konečníku a genitálií
  • se léčené bradavice znovu vracejí
  • máte bradavici a je vám více jak 45 let (je nutné vyloučit zhoubnost výrůstků)

Doporučuji přečíst také článek bradavice a jak je odstranit od jiné autorky.

Běžné bradavice nebývají většinou nic jiného, než kosmetickým defektem, který však také přináší určité nesnáze. Abyste se bradavicím vyhnuli, snažte se udržovat svou obranyschopnost v rovnováze dostatečným příjmem vitamínů C a E. Vyhýbejte se kontaktu s bradavicemi tím, že budete používat vlastní hygienické potřeby (ručníky), ponožky a obuv. Pokud míříte do veřejných koupališť, přibalte si a použijte ochranné pantofle. O svou pokožku se snažte pečovat tak, aby byla co nejzdravější a méně náchylná podléhat případným infekcím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here