Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Branhamella catarrhalis

Branhamella catarrhalis

Branhamella catarrhalis je zastaralým názvem Moraxelly catarrhalis, která je známá i jako Neisseria catarrhalis nebo také Microccocus catarrhalis. Bakterie, jež je přirozenou součástí fyziologické flóry horních cest dýchacích. Někdy však umí ztropit pěknou neplechu.
Bakterie způsobuje obtíže v dýchacím systému, způsobuje záněty středouší, zánět vedlejších dutin a zánět hrtanu, očí, plic, centrálního nervového systému a kloubech. Velmi často u dospělých s narušenou imunitou způsobuje zápal plic. Někdy může způsobit i meningitidu, zánět spojivek apod. Nutno říct, že je vůbec třetí nejčastější příčinou zánětu středního ucha a vedlejších nosních dutin. Bakterie se sice nejčastěji nachází u dětí ve věku 6-10 let, ale ohroženi jsou i lidé s oslabenou imunitou anebo s chronickým plicním problémem. U dospělých má pro infekci touto baktérií větší slabost ženy.

Co je to zač?

Branhmanella catarrhalis je gram-negativní, aerobní, oxidázově pozitivní diplokok, který byl vůbec poprvé popsán v roce 1896.

Nebezpečí nákazy Branhmanelly catarrhalis je bakterémie

Nebezpečí nákazy Branhmanelly je spojeno se septickou artritidou, kterou vyvolá bakterémie. Baktérie v těle může vyvolat až smrtelnou sepsi, s rizikem až 21% úmrtnosti. Stav může vyvolat také endokraditidu, i když tento stav mohou vyvolat i jiné choroby a sklon k ní mají především lidé oslabení se špatnou imunitou. Ostatně hodně chorob ve spojitosti s touhle baktérií je spojeno i s oslabenými pacienty, které trápí různé imunitní defekty anebo mají jakýmkoliv způsobem oslabené dýchací cesty. Je pak snadné kolonii baktérií, která se ráda usazuje v hltanu sklouznout do plic, kde pak způsobí rozsáhlý zánět plic.

Branhmanella je nebezpečná nejen pro své vlastnosti, ale i pro rezistenci

Infekce baktérií se řeší antibiotiky, bohužel je rezistentní na penicilin, ampicilin a amoxicilin. Je proto u vědců aktuálně velmi důležité, aby vyvinuli účinnou vakcínu. Prozatím je to však neúspěšné. Jedna se momentálně zkouší v USA. Naštěstí je bakterie citlivá na kotrimoxazol, erythromycin, sulfadimidina tetracyklin.

Prognóza

Prognóza u nákazy touto baktérií je špatná zejména u hospitalizovaných pacientů a nemocných dlouhodobě hospitalizovaných, nemocní na plicních jednotkách a ne pediatrii nebo jednotkách intenzivní péče. Velmi riskantní je i pro pacienty v pokročilém věku. Riziko úmrtnosti během 3 měsíců po zápalu plic touto baktérií činí 45%. Hrozivé číslo.

Prevence

V nemocnici je nutné dodržovat pravidla pro prevenci vzniku nozokomiálních infekcí. Nutné je tedy dodržovat všechny hygienické postupy, a to je hlavně řádné mytí rukou, nošení rukavic a dezinfekce (rukou i okolí). Eliminace kouření. Vhodná je i dezinfekce prostoru s pomocí speciálních zářičů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here