Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Břišní kýla

Břišní kýla

Břišní kýla představuje zdravotní problém, který je spojen s vakovitým vychlípením pobřišnicové dutiny, do níž se dostává část břišních orgánů. Výhřez vzniká v důsledku snížené odolnosti břišní stěny ponejvíce v místech mezisvalových štěrbin a pooperačních jizev.

Každá kýla se dále člení na kýlní branku, kýlní vak a samotný obsah kýly. S kýlou se může člověk již narodit, ale získat ji můžete i v průběhu života, a to nepřiměřenou námahou (dlouhodobým kašlem, chronická zácpa, zvedáním těžkých břemen, těhotenstvím) apod. Břišní kýly se ponejvíce objevují v oblasti pupku, jizev a ve střední čáře, která dělí břišní stěnu na dvě poloviny. Každý rok kýla postihne až 5% obyvatel, přičemž nakonec se ročně provede na 20 000 operací.

Vnitřní a zevní kýla

Břišní kýly mohou mít různou podobu, může se jednat o tzv. vnitřní a zevní kýlu. Vnitřní kýla vzniká průnikem do dutiny břišní skrze otvor uvnitř těla a tak nejsou vůbec viděny. Zevní kýly je možno nahmatat jako bulku na břiše.

Příznaky kýly

Kýla se projevuje různě. Rozličně postižení také popisují i stupeň bolesti. Někdo necítí nic, jen si nahmatají bulku a jiní cítí bolest a mají nepříjemný pocit spojený s dojmem, že jim v břiše něco prasklo. Vedle bolesti se může objevit i pocit slabosti a tlaku. K dalším symptomům kýly patří i pocit slabosti. Příznaky vznikají postupně, ale mohou se objevit i náhle. Faktem však je, že pokud už jsou tu, zhoršují se. Pro bolest z kýly je typické, že se nevyskytuje pouze v dané oblasti, ale přenáší se i do boků, zad, nohou a genitálií. Bolest se zhoršuje při déle trvající činnosti, při odpočinku se pak opět zmírňují.

Pupeční kýla

K nejčastějším břišním kýlám patří tzv. pupeční kýla, která se objevuje zejména u novorozenců. Není to však pravidlo, je známá i u těhotných a obézních, kde pak může dosáhnout ohromných rozměrů. Hrozí u ní porucha správné funkce trávicí trubice.

Diagnostika

Základem je fyzikální vyšetření, tedy hlavně pohmat břicha a následně se může užít i ultrazvuk břicha, CT břicha nebo MRI (magnetická rezonance).

Léčba břišní kýly

Jediným řešením břišní kýly je operace, jinak se nikdy kýly nezbavíte. Kýlní pásy sice mohou dočasně pomáhat zvládat problémy, ale nic není na dlouho a nejde o léčbu, kdy dojde k řešení problému.

Operace břišní kýly

Operace břišní kýly probíhá obvykle za 2-3 denní hospitalizace. Obvykle je dnes prováděná laparoskopicky, ale pokud to situace žádá, může být provedena i klasicky. V tom případě je však nutné počítat s delší hospitalizací i rekonvalescencí.

Komplikace břišní kýly

Komplikace břišní kýly jsou obvykle poměrně závažně a život ohrožující, jedná se především o uskřinutí kýly. Dochází k tomu tehdy,  když se střevní klička v kýlním vaku zaškrtí a zastaví se do ní přítok krve. Střevní neprůchodnost je spojena s velkými bolestmi břicha a zvracením. Kůže nad kýlním vakem je zarudlá. Bez rychlého a radikálního chirurgického řešení je tento stav smrtelný.

Prevence břišní kýly

Základem prevence vzniku kýly je udržování zdravé tělesné hmotnosti, posilování břišních svalů a dávat si pozor při zvedání těžkých břemen. Pozor, však i na náhlou ztrátu velké váhy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here