Domů Nemoci Příznaky Brnění jazyka

Brnění jazyka

Brnění jazyka anebo také mravenčení jazyka je neobvyklý pocit v ústech, které je možno popsat jako vibrující jehličky, které do jazyka píchají a mohou vzbuzovat až pocit pálení. Brnění jazyka je rovněž velmi často spojen se znecitlivěním jazyka anebo s poklesem schopnosti cítit chuť nebo texturu. Za brněním jazyka může celá řada méně vážných i vážných příčin. Pojďme si o nich popovídat.

Co všechno může způsobit pocit brnění jazyka

Brnění jazyka je odborně označováno za parestézii jazyka, jež nejčastěji vzniká v důsledku poškození nervového systému. Tedy, abychom byli přesní, jedná se o poškození nervu, který pohybuje s jazykem. Jde často o nepříjemnou komplikaci stomatologického nebo chirurgického zákroku, kdy je trhán zub moudrosti, čištěn zubní kanálek anebo je vkládán implantát.
Brnění však může vzniknout i jako jeden z příznaků mozkové mrtvice či roztroušené sklerózy. K dalším viníkům spojené s brněním jazyka je cukrovka, alergie, užívání některých léků, generalizovaná úzkostná porucha, migréna, snížená funkce štítné žlázy, obrna lícního nervu, zubní absces, zlomeniny nebo vykloubeniny čelisti, nedostatek vitamínu B12, popálení jazyka, rakovina v ústech, afty, opar v ústech, záchvat paniky, bolest zubů, tetanie, thalassemie, chudokrevnost z důvodu nedostatku železa, ucpání slinných kanálků, poleptání, otravy, multiformní erytém nebo zubní kaz.

brnění jazyka

Příznaky

Jazyk vás může brnět kdekoliv, po stranách, vzadu u kořene, uprostřed i na špičce. Kromě jazyka vám však mohou brnět i jiné části těla, to vše se odvíjí od toho, co brnění jazyka způsobilo. Spolu s brněním jazyka se tak mohou objevit změny ve vnímání chuti, ochablá tvář, svalová slabost, necitlivost v místě a okolí, bolest v místě a okolí, křeče, změna ve vidění, ztráta zraku nebo bolest očí.

Lékaře ihned kontaktujte když:

  • Došlo ke změně vědomí a bdělosti, postižený omdlévá a necítí část těla.
  • Došlo ke změně mentálního stavu, chování, kdy je postižený zmatený, letargický, má halucinace a bludy.
  • Objeví se inkontinence.
  • Není schopen mluvit anebo začne mluvit nesrozumitelně.
  • Dojde ke zranění hlavy.
  • Dojde k otoku jazyka, rtů, obličeje a objeví se potíže s dýcháním nebo polykáním.
  • Postižený se nemůže ubránit nekontrolovatelnému pohybu.

Diagnostika

Lékař vytvoří vaši anamnézu a důkladně si vás prohlédne a dříve než vás odešle na odběry krve, moči, neurologické a jiné vyšetření, se vás zeptá, zda máte jiné příznaky, jestli se brnění jazyka v průběhu dne někdy nezklidní, odkdy vás jazyk brní, jaké léky berete, máte-li nějakou alergii a jestli jste v nedávné době neprodělali nějaké zranění hlavy anebo chirurgický či stomatologický zákrok.

Potencionální komplikace

Brnění jazyka není radno podceňovat, protože to může mít nedozírné následky, a to např. ochrnutí, ztrátu zraku, šíření rakoviny, sepsi, bezvědomé nebo kóma, slabost a někdy dokonce i smrt.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here