Domů Nemoci Příznaky Brnění rukou

Brnění rukou

Brnění rukou patří mezi příznaky, které jsou velmi často podceňovány. Naštěstí ve většině případů se jedná o následek přeležení končetiny během spánku nebo o nedostatek některých důležitých živin. Na druhou stranu brnění rukou patří mezi symptomy celé řady závažných onemocnění, mezi nejčastější patří  syndrom karpálního tunelu, diabetická neuropatie a roztroušená skleróza.

Občasné a krátkodobé brnění rukou

Brnění rukou může mít různou intenzitu (může se jednat o jemné mravenčení, píchání, ale také o křeče

Brnění rukou
Brnění rukou

znemožňující pohyb rukou), stejně jako různé příčiny (banálními důvody počínaje a symptomy vážných onemocnění konče). Občasné a krátkodobé brnění rukou není důvodem k většímu znepokojení. Pokud nás tento příznak občas trápí po ránu, nejčastěji s jedná o důsledek přeležení končetiny při spánku. Totéž může postihnout i dolní končetiny. V tomto případě je na vině útlak nervů. K útlaku nervů samozřejmě nemusí docházet pouze během spánku,  ale kdykoli, kdy zaujmeme nepřirozenou polohu, například při cestování. Další možnou nezávažnou příčinou je deficit některých důležitých živin, zejména vápníku a vitamínu B12.

Syndrom karpálního tunelu

K útlaku nervů dochází nejen vlivem přeležení nebo zaujetí  nepřirozené polohy, ale může se jednat o syndrom karpálního tunelu. V tomto případě došlo k utlačení  středního nervu (nervus medians) v zápěstním kanálu v důsledku jeho zúžení rozrůstáním vaziva, které je drážděno. Nejčastější příčinou je zde výkon buď fyzicky náročné manuální práce, anebo monotónní  práce (například s počítačem) s opakujícími se pohyby. Syndrom karpálního tunelu vyžaduje chirurgický zákrok, při kterém se provede rozšíření zápěstního kanálu. Operace není náročná a provádí se v lokální anestezii.

Diabetická neuropatie

Postižení nervů bohužel rovněž patří mezi příznaky diabetu. V tomto případě se tak stane v důsledku poškození drobných cévek. Diabetiky často trápí brnění prstů, které může být až bolestivé,  a snížená citlivost rukou. Mezi další příznaky diabetické neuropatie patří urologické a zažívací obtíže a problémy s většími cévami (což je rizikovým faktorem pro cévní onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda). Při diabetické neuropatii velmi často dochází k postižení jak periferních, tak vegetativních nervů.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza, závažné autoimunitní onemocnění postihující především ženskou část populace, při kterém v důsledku autoimunitních reakcí organismu dochází k poškozování centrálního nervového systému (konkrétně k poruše přenosu signálů mezi jednotlivými částmi mozku a mozkem a ostatními částmi těla) , je rovněž spojena s brněním rukou. Pro onemocnění je typické střídání klidových a kritických fází, u některých pacientů však dochází k neustálému zhoršování stavu s následkem invalidity. Mezi časté symptomy doprovázející onemocnění patří inkontinence močového měchýře a poruchy erekce. Léčba roztroušené sklerózy je konzervativní, pacientům se podávají kortikoidy a další medikamenty.

Ostatní příčiny

Brnění rukou může být příznakem i dalších onemocnění, zejména metabolických a hormonálních. Jako příklad uveďme nemoci štítné žlázy, ledvin nebo jater. Brnění rukou nezřídka provází také  alkoholiky v pokročilém stadiu závislosti a může být mimo jiné signálem selhání jater.

Léčba

Léčba se odvíjí od konkrétní příčiny, která brnění rukou způsobuje. V případě nedostatku důležitých živin se pacientům podávají doplňky stravy. Pokud je diagnostikován syndrom karpálního tunelu, přistupuje se, jak bylo zmíněno výše, k operačnímu řešení. Léčba v případě autoimunitních a ostatních onemocnění pak spočívá v léčbě samotných onemocnění. Problém je, že většina z nich není plně vyléčitelná, současná medicína dokáže pouze zmírňovat příznaky.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here