Domů Nemoci Anatomie člověka Brzlík, thymus

Brzlík, thymus

Brzlík je orgán, který patří do imunitního systému, a leží za hrudní kostí, v předním mezihrudí. Tvoří ho dvě vrstvy ‒ kůra a dřeň. Brzlík je důležitý hlavně v dětství, v dospělosti prochází involucí, tj. zmenšováním až vymizením.

Popis:

Thymus je umístěn za hrudní kostí. Je relativně velký u dětí a svou velikost si udržuje přibližně do puberty. S přibývajícím věkem se zmenšuje a je nahrazován tukovou tkání. Většinou váží v dospělosti kolem 5 gramů. Pokud dojde k odstranění brzlíku v dětství, má to velmi negativní dopad na imunitní systém, pokud v dospělosti, obejde se to bez následků.

Své jméno thymus dostal brzlík prý dle své siluety, která připomíná list tymiánu. Je rozdělen na dva laloky, v jejichž centru je dřeň a na povrchu kůra.

Funkce brzlíku:

Brzlík je nepostradatelný pro vývoj T lymfocytů, jedná se imunitní buňky, které jsou součástí získané (specifické, adaptivní) imunity. T lymfocyty procházejí selekcí, která zajistí, že T lymfocyty rozpoznají vlastní bílkovinné molekuly a odliší je od cizích. Tím se zajistí, že T lymfocyty nebudou útočit na vlastní antigeny, ale budou schopny reagovat na cizí. Selekce tedy zajistí, že budou odstraněny T lymfocyty, které mají charakter autoimunitní. Se selekcí pomáhají buňky brzlíku (epitelové buňky kůry brzlíku), které dokážou na svém povrchu vystavit pro T lymfocyty antigeny všech orgánů. T lymfocyt si tak na jednom místě „osahá“ všechny tělu vlastní antigeny.

Thymus nejen “školí“ imunitní buňky, ale také produkuje různé působky thymosin, thymolin, thymopoetin, thypopentin. Mají charakter hormonů. Tyto láky podporují zrání T lymfocytů a a imunitní systém, ale zapojují se také do dalších procesů v těle.

Nemoci a patologie brzlíku:

Jako všechny orgány a tkáně v těle může být i brzlík postižen patologickými stavy.

V první řadě to mohou být vrozené poruchy vývoje brzlíku. K tomu dochází u geneticky podmíněné nemoci DiGeorgův syndrom, brzlík je buď nedovyvinutý, nebo zcela chybí. Děti mají těžkou poruchu imunity a další příznaky, které se se syndromem pojí.

Thymus může postihnout také zhoubné bujení. Jedná se o thymomy. Jsou to invazivní nádory, které jsou poměrně vzácné a postihují lidi nejčastěji starší 50 let. Nádor může být dlouho bez příznaků, nebo způsobovat kašel, bolesti na hrudi atd. Objevují se také poruchy imunitního systému. Často jsou thymomy provázeny myastenií gravis, kdy se tvoří protilátky, které se váží do oblasti přenosu nervového vzruchu na sval. Nemoc je spojená se svalovou slabostí, rychlou únavností. Může skončit tragicky, neboť dochází ke špatné inervaci i životně důležitých svalů, polykacích, dýchacích atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here