Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Bulbitida

Bulbitida

Pod poněkud zvláštním názvem se skrývá zánět sliznice dvanácterníku. Střetnout se tak můžete nejen s označením bulbitida, ale i duodenitis, zánět duodena anebo s ryze českým názvem: zánět dvanácterníku.
Dvanácterník je první částí tenkého střeva, jenž se nachází pod žaludkem. Bulbitida vzniká na stejném podkladě jako gastritida, tedy zánět sliznice žaludku. Tím pádem je rovněž podobná i léčba.

O bulbitidě

Zánět se může objevit stejně u mužů, jako i u žen a to ve všech věkových kategoriích. Zánět může být akutní i chronický. Akutní záněty se objevují náhle a trvají obvykle pouze krátce, avšak ty chronické se vyznačují vleklým pozvolným nástupem, léčba je však dlouhá, trvat může měsíce i roky.

Co způsobuje bulbitidu?

Nejčastější příčinou vzniku zánětu je Helicobacter pylori. Bakterie se dá velmi snadno přenést z člověka na člověka, a to prostřednictvím kontaminace potravin nebo vody. Teoreticky se odhaduje, že touto baktérií je infikováno 20-50% lidí. Kromě H.P. však obtíže může způsobit i dlouhodobé užívání některých léků, jako aspirin, ibuprofen a jiná antirevmatika nebo také dlouhodobé a nadměrné užívání alkoholu. K méně častým příčinám bulbitidy patří Crohnova choroba, lidi s autoimunitním onemocněním,, může jít i o autoimunitní onemocnění, žlučový reflux, způsobit ji mohou i virové infekce. Možná by vás to ani nenapadlo, ale způsobit je může i herpertický vir, který běžně lidi považují za neškodného pachatele nepříjemných oparů. Není tomu však tak, když máte oslabenou imunitu. Může se jednat i o trauma, stav na dýchacím přístroji, stav po extrémním stresu, po požití žíravé látky i jako následek nadměrného kouření cigaret. Obtíže mohou způsobit i chemoterapie a radiační terapie.

Příznaky

Nemusí se vždy objevovat, ale často souvisí s nevolností, zvracením, pocitem pálení a křečemi v dané oblasti, obtížným trávením a pocitem plnosti. Pozor na zvracení s kávovou sedlinou a černou stolici.

Diagnostika

Helicobater pylori může být v současné době odhalen v krvi jednoduchým odběrem. Najít se dá i ve stolici a u dechových zkoušek. Lékař však může provést i endoskopické vyšetření s biopsií, kdy si lékař odebere kousek tkáně a sliznici může vidět na obrazovce.

Léčba

Bulbitida se dá léčit. Léčba se odvíjí od příčiny, která ji vyvolala. U Helicobacteru pylri jsou základem léčby antibiotika. Jde obvykle o dlouhodobé užívání antibiotik ve vysokých dávkách po dobu minimálně dvou týdnů. ale pokud testy odhalí nezlepšující se stav, může být léčba i mnohem delší.
Zánět sníží i blokátory kyselin, které snižují kyselost v duodenu. Dobré jsou i inhibitory protonové pumpy (lék blokuje produkci kyseliny), předepsány mohou být i antacida a speciální žaludeční dieta, která je samozřejmě spojena i s vynecháním kořeněných jídel, kyselých nápojů, alkoholu a kouření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here