Domů Nemoci Oční vady Bulka na očním víčku

Bulka na očním víčku

Objevila se vám na očním víčku bulka? Jde zřejmě o ječné nebo vlčí zrno. Může však jít i o tukové hrbolky anebo dokonce o jistou formu rakoviny. Ta je však naštěstí velmi vzácná. Pojďme se podívat, jak jednotlivé bulky na očním víčku od sebe rozdělit. 

Nutno říct, že mít něco na víčku není nic příjemného. Někdy od sebe ječné zrno a vlčí zrno je složité rozdělit. 

Ječné zrno

Ječné zrno se projevuje jako zarudlá a poměrně dost bolestivá bulka u okraje očního víčka. Pokud se objeví pod očním víčkem nebo uvnitř, jde o vnitřní ječné zrno, čili hordeolum. 

Příčina vzniku

Hlavní příčinou vzniku ječného zrna je ucpání mazové žlázky, u něhož pak dochází k hromadění mazu. Místo se stává ideálním pro množení bakterií, které pronikají do oka z okolní kůže.Nakonec se v místě postižené žlázky, může se objevit na vnější kožní nebo na vnitřní spojivkové straně puchýřek, v němž je hnis. 

Proč se žlázka ucpe? 

K nejčastějším důvodům, proč se  žlázka ucpe, je nedostatečná hygiena, kdy se očí dotýkáme špinavýma rukama.  Dále pak vzniká jako následek špatného odlíčení nebo při volbě nevhodné kosmetiky. Sklon k jeho vzniku má oslabený organismus. Vzniká i tam, kde je porušená funkce mazových žlázek, jež může být součástí kožního onemocnění (rosacea, seberrhoa). Vzniknout může i jako následek špatné manipulace s kontaktními čočkami. A v neposlední řadě je to následek hormonálních změn, přetěžování očí anebo jejich nedostatečná ochrana v prašném prostředí. 

Projevy

Ječné zrno se projevuje citlivostí očního víčka a zarudnutím v místě postižení. Během dvou dnů se na jeho okraji vytváří zarudlý váček s hnisem. Dále svěděním oka a jeho podrážděním. Dále můžete mít pocit přítomnosti cizího tělesa v oku. Na oku se objevují krusty. Oko slzí, bolí a je citlivé na světlo. To vše nutí nemocného si oko mnout, častěji mrkat. Nemocný není schopen číst, dívat se na televizi, počítač, je to velmi nepříjemné. 

Léčba

Ječné zrno naštěstí nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Obvykle ani není zapotřebí navštívit očního lékaře. Váček obvykle během několika dalších dnů praská, hnis se uvolní, vyplaví a váček poměrně rychle zmizí. Dochází k jeho zhojení. 

Pozor však, pokud ječné zrno nepraskne ani po týdnu a objevíli se horečka, otok, je nutno lékaře skutečně vyhledat. 

Pomoci si můžete přikládáním teplých, vlhkých obkladů s borovou vodou nebo heřmánkem. Urychlí celý proces a zkrátí nepříjemné období, kdy je nemocný člověk nucen snášet nepříjemné příznaky. Pomoci si můžete i očními kapkami, které přináší dočasnou úlevu. 

Vlčí zrno, čil chalazion

Vznik vlčího zrna představuje skoro to samé, co u ječného zrna. I zde dochází k ucpání a k zánětu mazových žlázek očního víčka. Problém je u toho, že se jedná o hluboké žlázky, přesněji Meibomovy žlázky, které promašťují okraje očních víček. 

Projevy vlčího zrna

Vlčí zrno se na rozdíl od toho ječného rozvíjí pomaleji. Bolí však mnohem více. Nejprve se na oku objeví výrazný otok očního víčka a jeho zarudnutí. To nemocného donutí navštívit očního lékaře. Následně pak dochází k ohraničení zánětu, stav se zklidňuje a vzniká tuhá podkožní bulka, která je velká i několik milimetrů. Na vnitřní straně má podobu zanícené žlázky bělavožlutavé barvy s překrvením. 

Léčba

Vlčí zrno se řeší s pomocí lokálních antibiotik. Aplikují se kapky i oční masti. Užívají se i kortikosteroidy. Léčba v tomto případě trvá zhruba 14 dní. Pokud nedojde ke vstřebání vlčího zrna, je nutno ji odstranit chirurgicky. Jde o drobný zákrok, který se provádí při lokálním umrtvení. Pokud akutní fázi zanedbáte a “přechodíte”, nedojde k jejímu vyléčení. Na víčku zůstane bulka, kterou je zapotřebí odstranit chirurgicky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here