Domů Nemoci Příznaky Bulka v podpaží

Bulka v podpaží

Sotva se řekne slovo bulka, každému se vybaví jen to nejhorší. Bulka v podpaží je nejčastěji spojována s rakovinou prsu, o níž máme přeci jen největší povědomí. I když ohrožení a rizika bulky ženy stále podceňují. Bulka v podpaží však může být příznakem i jiných zdravotních obtíží. Ani v jednom případě se nejedná o něco banálního, takže ji rozhodně nepodceňujte, ani neignorujte.

Příčiny vzniku bulky v podpaží

  • Jak jsem již naznačila, bulka v podpaží může vzniknout z mnoha různých příčin. Bulka může kupříkladu vzniknout i z tak banálních příčin jako špatná hygiena anebo zarostlý chloupek v podpaží. Pakliže by příčina tkvěla v těchto problémech, brzy byste o ní věděli, a také byste ji i viděli. Zanícený chloupek v podpaží vznikne tak, že se chloupek nemůže dostat na povrch kůže, ucpe se pór a váček kořínku se následně zanítí. Tímto způsobem pak vznikne tzv. Folikulitida.  Proč k tomu dochází? Za příčinu je často označována depilace, ale ve skutečnosti za to může i špatná hygiena.
  • Další příčinou vzniku bulky v podpaží je zánět potních žláz, což není vůbec příjemné, ba co víc, je to i bolestivé. Jaké je efektivní řešení tohoto problému? Odborné vyčištění a správné užití mastí, kterou vám doporučí odborník. Uzdravení obvykle nastane do několika dní.
  • Zánět lymfatických uzlin může být způsobeno z různých důvodů. Zánět mohou způsobit jak viry (herpertické), tak i různé bakterie. Bulka v podpaží pak není ojedinělá, je dobře hmatná a často i velmi bolestivá.
  • Nejvíce záludné a hlavně nebezpečné jsou však nebolestivé bulky, protože jsou velmi často předzvěstí rakovinového bujení. Pozor však, nemusí to však vždy znamenat maligní nádor, a dále ne vždy to musí symbolizovat rakovinu prsu, ale také i Hodgkinův lymfom.

Bulka v podpaží

Co je Hodgkinův lymfom

Jde o maligní onemocnění s nejasnou příčinou vzniku. Objevuje se obvykle u mladých lidí. Velmi často se projevuje s převahou lymfocytů anebo může být modulárně sklerotický, smíšeně buněčný, bohatý na lymfocyty a chudý na lymfocyty. Vyvolat jej může infekce (EBV virus), porušená imunitní odpověď, a pak ještě i genetické vlivy. Skutečná příčina není oficiálně ještě potvrzena, ale zdá se, že za to právě může ona reakce na EBV u geneticky predisponovaného jedince. Onemocnění se objevuje obvykle mezi druhou a třetí dekádou života. Prognóza je poměrně příznivá, ale záleží na tom v jakém stádiu je odhalena a o jaký typ se jedná. Šance na uzdravení je 50-90%. Choroba se léčí radioterapií a chemoterapií.

Sdílejte

1 komentář

  1. Zdravím, je mi 32let muž, chtěl bych se zeptat, dneska ráno jsem našel bulku na levém podpažím na dotyk bolestivé, a vzhledově trochu červené, mám se obávat?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here