Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Bypass žaludku

Bypass žaludku

Bypass žaludku představuje chirurgickou metodu, s níž se chce docílit hubnutí. Po jejím provedení dojde u nemocného k omezení příjmu potravy. Žaludeční bypass se provádí u obézních, kde je žádoucí radikální redukce tělesné váhy a dosud nic jiného nebylo účinným řešením. Jejím úkolem je zachránit nemocného před celou řadou závažných chorob.

Princip bypassu žaludku

Bypass žaludku představuje chirurgické rozdělení žaludku na dvě části, horní menší část a dolní větší část. Ta dolní je pak vyřazena z pasáže i s částí tenkého střeva. Dochází zde ke zmenšení objemu žaludku spolu s mírným zmenšením plochy vstřebávání. Jde o nejúčinnejší chirurgické řešení obezity a metabolických poruch. Provádí se laparoskopicky.

Pro koho je zákrok určen

Jak již bylo uvedeno, zákrok se provádí u pacientů v druhém a třetím stupni obezity, u nichž už se objevují zdravotní problémy, které jsou způsobeny právě s nadbytečnými kilogramy. Jde například o vysoký krevní tlak, neplodnost, cukrovka druhého typu, záněty žil, degenerativní onemocnění kloubů a páteře, vysoká hladina cholesterolu, dušnost, onemocnění srdce apod.

Cesta k bypassu žaludku

Po konzultaci s obezitologem, který s vámi probere všechny vaše možnosti, vám doporučí ten nejlepší postup, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku. Zákrok se neobejde bez gastroenterologického vyšetření a vyloučení onemocnění jícnu a žaludku. Provede se také ultrazvukové vyšetření břicha. Součástí předoperační přípravy je pak i konzultace s psychologem a nutričním terapeutem. Jde o miniinvazivní zákrok, který spočívá v provedení 5 malých řezů v celkové anestezii. Operace trvá zhruba 1,5-2 hodiny. Hospitalizace obvykle trvá 3-4 dny. Návrat do běžného života je rychlý.

Po operaci

V průběhu prvních dvou týdnů po operaci nemocný přijímá pouze tekutou stravu. V dalších čtyřech týdnech jí pouze mixovanou a mletou stravu. Pracovní neschopnost obvykle trvá po dobu dvou až tří týdnů. Po operaci se nesmí podcenit ani psychika. Jde přeci jen o velkou proměnu, která se netýká pouze těla, ale i životního stylu. Okolí může reagovat různým způsobem. Psychika tento proces ne vždy zvládá bez problémů. Pacienti po těchto operacích se mohou proto zúčastnit skupinové psychoterapie v rámci banding clubu. Je zdarma.

Jak to pak funguje?

Tím, že se zmenší žaludek a posune se napojení tenkého střeva, sníží se vstřebávání živin. Potrava tak nemůže být dokonale strávena, nemůže se tedy dostatečně vstřebávat. Tělo nemůže dostat tolik energie a člověk začne hubnout. Množství snědené potravy se od objevu před operací neliší. Aby výsledek byl co nejlepší, není radno se přejídat. Každé jídlo by se mělo důkladně pokousat. Jíst by se mělo alespoň 5x denně. Z jídelníčku by přitom měly být vyloučeny tučné potraviny. Fyzická aktivita je přínosem.

Sdílejte

1 komentář

  1. Prosím chtěla jsem se zeptat mám jak se říká JoJo efekt a už jsem vyzkoušela vše a nic nepomáhá mám vysoký tlak a bušení srdce mám 120 kg zhubnu a zas proberu už jsem bezradná prosím o pomoc děkuji Marie

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here