Domů Zdravý životní styl Zdravá výživa Čaj lapacho a účinek na organismus

Čaj lapacho a účinek na organismus

Lapacho patří k mým oblíbeným čajům dobrých 20 let, a to přesně od doby, kdy jsem v průběhu cestování dostala horečku a kamarádka mě zavedla do tehdy čerstvě otevřené čajovny, kde mi nakázala připravit konvičku tohoto blahodárného indiánského čaje.

I když, čaj to vlastně není, protože nejde o druh čajovníku, ale o odvar z kůry stromu lapacho. Po vypití konvičky lapacha jsem se pořádně vypotila a po horečce nebylo ani památky. Od té doby je to základní prvek domácí lékárničky a sahám pro něj vždy, když se nachladím. Kdysi bylo obtížné tento čaj sehnat, dnes ho koupíte v lékárně, zdravé výživě, v čajovnách, ale i v těch voňavých stáncích, které nabízí sušené ovoce, kávu a různé čaje.

Pozitivní účinky

Už Inkové moc dobře věděli, jak je lapacho blahodárné, dnes toho o něm víme ještě víc. Výzkumy prokázaly, že popijení odvaru z kůry stromu lapacho odstraňuje z těla nečistoty a těžké kovy, podporuje trávení a látkovou výměnu, zabíjí některé druhy plísní a baktérií, posiluje imunitní systém, normalizuje funkci jater, ledvin a sleziny. Lapacho napomáhá astmatu, horečnatým chorobám, zánětu průdušek a žaludku, posiluje srdce a krevní oběh, působí proti chudokrevnosti, zabraňuje tvorbě otoků, odstraňuje usazeniny z cév, pozitivně ovlivňuje roztroušenou sklerózu, Parkinsona a revma. Působí rovněž močopudně, léčí ekzémy, záněty a vyrážky, prospívá spánku, aktivuje přirozenou funkci potních žláz, zlepšuje prokrvení těla, pomáhá léčit disharmonii výměny látek, podporuje funkci lymfatického systému, pozitivně účinkuje na léčbu leukémie a má i protirakovinový účinek.

Vedlejší účinky

Jde o přírodní antibiotikum, které nemá takřka žádné vedlejší účinky, ve velmi vzácných případech může způsobit alergické podráždění dýchacích cest nebo kožní zánět. Jen nepřejícníci a neználkové popírají vědecky prokázané účinky  tohoto čaje.

Co byste ještě měli vědět o lapachu

Existuje 100 druhů stromů lapacha, čaj je možné připravit pouze ze dvou. Konkrétně se jedná o stromy lapacho colorado a lapacho morado. Oba stromy mají masožravé květy. Colorado znamená v překladu rudé lapacho, zatímco morado pak fialové lapacho. Colorado roste v tropech v lesích, zatímco morado potřebuje chladnější klima, takže jej najdete především v Andách. Inkové tyto stromy pěstovaly ve velkém. Indiáni je užívali i k výrobě luků a dalších předmětů denní potřeby.

Jak se připravuje lapacho

Dvě lžíce lapacha zalijte vroucí vodou a ještě lépe lapacho povařte dalších 5 minut na mírném ohni. Vše pak nechte dál louhovat pod pokličkou 15-20 minut.  Dávejte si při přípravě pozor, nesmí se setkat s hliníkem. Pozor, do kontaktu s čajem nesmí přijít ani lžička. Čaj pijte co nejteplejší a pokud možno jej neslaďte. Po třítýdenní kůře si dopřejte pauzu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here