Candesartan je lék, který slouží k řešení vysokého krevního tlaku u dospělých i u dětí od jednoho roku. Chrání organismus před poškozením cév v mozku, srdci a ledvinách. Působí preventivně proti mozkové mrtvice a infarktu.
Candesartan je blokátorem receptorů pro angiotenzin II. Funguje tak, že blokuje působení látky, která způsobuje zúžení krevních cév. Uvolňuje tedy cévy a snižuje krevní tlak a zvyšuje to přísun krve a kyslíku do srdce. Lék není volně dostupný, může vám ho však předepsat lékař. Lék byl patentován v roce 1990 a využívat se začal v roce 1997.
Obsah článku
Indikace
Primárně je předepsán k řešení vysokého krevního tlaku a dále potom také k městnavému srdečnímu selhání, prehypertenze, k prevenci fibrilace síní, diabetické retinopatie a také i k profylaxi migrény.
Dříve, než jej začnete užívat
Lékaře informujte o svých alergiích. Není vhodné, aby jej užívaly ženy těhotné a kojící. V těhotenství totiž může poškodit plod. Není vhodné, aby se užíval spolu s Benazeprilem, Kaptoprilem, Enalaprilem, Enalaprilatem, Fosinoprilem, Lithiem, Moexiprilem, Perindoprilem, Ramiprilem, Trandolaprilem a Trimethoprimem. Lék mohou negativně ovlivňovat i některá jídla, kouření a alkohol.
Jak se tento lék užívá
Dávkování je individuální, hodně se různí. Je nutné vždy u něj postupovat přesně podle pokynů lékaře. U tabletek se u dospělých obvykle bere 16 mg jednou denně. V případě potřeby je vhodné dávku navýšit, ale nesmí přesáhnout 32 mg.
U dětí do 16 let s váhou do 50 kilogramů se léčba zpravidla zahajují dávkou 4 až 8 mg jednou denně. Dávka nesmí nakonec přesáhnout 16 mg denně.
U dětí ve věku 1 až 5 let dávka závisí na tělesné hmotnosti. V těchto případech je dávka obvykle 0,05 až 0,4 mg na 1 kilogram váhy denně.
Pokud vynecháte dávku
Pokud vynecháte dávku, užijte ji co nejdříve. Pokud je však čas na další dávku, neberte dvě dávky najednou, tu zapomenutou dávku vynechte. Nezdvojnásobujte dávku.
Opatření při užívání léku
Lékař musí kontrolovat to, jak pacient na lék reaguje. Jak u dítěte, tak i dospělého. Jestli lék účinkuje správně a podle představ a potřeb. Pro ověření některých nežádoucích účinků je nutné provést krevní testy.
Nežádoucí účinky
Jako skoro každý lék, může i tento způsobit nějaký vedlejší nežádoucí účinek. Pokud se objeví, tak neváhejte a obraťte se na svého lékaře.
K vzácným projevům patří třeba bolest paží, zad a čelistí, krvácení dásní, bolest na hrudi, tíha na hrudi, zimnice, kašel nebo chrapot. Dále pak závrať, mdloby, nepravidelný srdeční rytmus, horečka, bolest kloubů, velký otok obličeje, očních víček, rtů, jazyka, chodidel a pohlavních orgánů, nevolnost, krvácení z nosu, pocení a dušnost. Mimo toho se může objevit i tmavá moč, zvýšená žízeń, světlá stolice, ztráta chutě k jídlu, bledá kůže a vyrážka.