Čas na zeměkouli je rozdělen do časových pásem, která se rozkládají přibližně podél poledníků (z praktických důvodů byly stanoveny takové tvary časových pásem, které respektují hranice států či jiných územních celků). Čas se vypočítává podle nultého poledníku, který prochází observatoří v Londýně v Greenwichi, kde platí UTC nebo GMT (Greenwich Mean Time) čas. K tomuto času se pak buď přičítá, nebo se od něho odčítá určitý počet hodin. Části zeměkoule, kde platí stejný standardní čas, se označují jako časová pásma.
Rozdělení na časová pásma
Jak bylo zmíněno v úvodu, hranice jednotlivých časových pásem byly stanoveny podle států (pouze na území některých velkých států, jako je například Rusko, se nachází více časových pásem).V důsledku tohoto rozdělení se čas v jednotlivých státech světa velmi liší. Velikost těchto rozdílů je stanovena rozdílem v hodinách. V České republice platný středoevropský čas (SEČ) je označen jako UTC+1, neboť vzhledem k UTC (nultému poledníku) je posunutý o hodinu napřed (tedy východ). To znamená, že v Praze je o 1 hodinu více než v Londýně. Čas na západní polokouli je oproti UTC posunutý nazpět, například v New Yorku platí časové pásmo UTC -5. Naproti tomu na východní polokouli je čas posunutý napřed, například v japonskému Tokiu platí časové pásmo UTC +9. V Japonsku tak každoročně oslaví příchod nového roku o mnoho hodin dříve než v Evropě.
JET LAG
Rozdělení do časových pásem je praktičtější než dřívější používání slunečního času, může být však zdrojem některých komplikací. Jednou z nich je pásmová nemoc známá jako JET LAG. V případě, že člověk během jednoho dne (zpravidla během letu) překročí několik časových pásem (více než čtyři pásma), může dojít k narušení jeho vnitřních hodin, a tím i spánkového rytmu. Pacientovi trvá nějakou dobu (obvykle 2 až 7 dní), než se jeho organismus této změně přizpůsobí. Právě pro narušení vnitřních hodin se používá termín jet lag.
Příznaky
Typickými příznaky jet lagu jsou obtíže s usínáním a probouzením v novém čase. Když například člověk z České republiky (pásmo UTC +1) přiletí do Nex Yorku, kde je o šest hodin méně (pásmo UTC -5), může mít problém usnout ve večerních hodinách místního času a ráno se bude budit kolem 2. hodiny ráno (protože v České republice bude již 8 hodin ráno). Porucha spánkového rytmu se projevuje nejčastěji zvýšenou únavou, problémy s orientací v čase, pacient může být podrážděný, nervózní a mohou ho trápit bolesti hlavy. Obecně platí, že čím je pacient starší, tím hůře narušení spánkového rytmu snáší. Dále je obtížnější, přizpůsobit se změnám času při cestování směrem na východ (tedy UTC+) než času v pásmech směrem na západ (UTC -).
Jak JET LAG překonat
Nepříjemné projevy jet lagu lze naštěstí do jisté míry eliminovat. Pacientům pomáhá, když dodržují správný pitný režim, a konzumují spíše lehčí stravu. Večer je vhodné jíst pokrmy s vysokým obsahem sacharidů, zatímco do 17. hodiny se doporučuje jíst naopak stravu bohatou na bílkoviny. Řešit jet lag užíváním hypnotik se nedoporučuje. Se svým lékařem se však před odletem můžete poradit o užívání melatoninu, což je hormon produkovaný šišinkou mozkovou, který ovlivňuje spánkový rytmus.
Poruchy spánkového rytmu
Jet lag je řazen mezi poruchy spánkového rytmu (narušení stavů bdělosti a spánku), kam rovněž spadá například zpožděná nebo předsunutá fáze spánku. Pro zpožděnou fázi spánku je charakteristická preference spánku v období mezi brzkými ranními hodinami (po 2. hodině ráno)a častými odpoledními hodinami (až do 13. nebo 14. hodiny odpolední). Naproti tomu lidé s předsunutou fází spánku preferují usínání v brzkých večerních hodinách (po 8. hodině večer), mezi 3. až 5. hodinou ráno se však probouzí. Předsunutá fáze spánku je porucha, která postihuje především seniory, naproti tomu zpožděná postihuje především teenagery. Poruchami spánkového rytmu rovněž trpí lidé, kteří pracují na směnný provoz.