Domů Nemoci Příznaky Časté buzení v noci

Časté buzení v noci

Časté buzení je nepříjemným stavem, který je spojený s nevyspalostí. Normální je probudit se v průběhu noci tak jednou dvakrát, pokud je však  tohle číslo vyšší, může to být známka nějakého problému. Zvlášť, pokud jde o probuzení delšího rázu. Nedostatečný spánek může vést k závažným zdravotním problémům a narušuje kognitivní funkce. 

Příčiny častého buzení v noci

  • S buzením v noci je obvykle spojen vysoký krevní tlak a cukrovka. Zvlášť pokud máte okolo čtyřiceti let, je nutno tyto choroby brát v úvahu a případně se nechat zkontrolovat. 
  • Velmi častou příčinou častého buzení je také spánková apnoe. Člověk si ji nemusí uvědomovat. Je spojena s mělkým dýcháním. Ráno člověka bolí hlava, je unavený, v noci chrápe a těžce se během dne soustředí. Tento stav je dobré prošetřit a odhalit příčinu, s ní se pak může apnoe lépe vyřešit. Někdy pomohou léky, někdy chirurgický zákrok a někdy se nemocný neobejde bez speciálního přístroje. 
  • Někdy za častým buzením může úzkost, deprese a stres. Nemocný má hlavu plnou myšlenek, které mu ztěžují jeho poklidné spaní. Špatně se mu usíná a řasto se i budí. Stav se zlepší, pokud vyřešíte primární problém. Pomoci při usínání může i hudba, pravidelné cvičení, meditace, vytvoření uklidňujícího prostředí v ložnici, snížení počtu úkolů. 
  • Nespavost je problém, který člověku komplikuje usínání. Obtížné je pro dotyčného nejen usnout, ale i ve spánku zůstat. Během dne je proto velmi unavený. Pomoci mohou léky, ale i pravidelné cvičení, eliminace těžkých jídel, meditace, držet se pravidelného režimu spánku. 
  • Časté buzení v noci je spojeno s častou potřebou močení. Dochází k tomu nejvíce ve chvílích, když jste těhotné, máte velkou prostatu, cukrovku, hyperaktivní močový měchýř, prolaps močového měchýře nebo užíváte určité léky. 
  • K velmi častým příčinám buzení u dětí patří noční můry. Buzení je spojeno s křičením, mlácením, plakáním a děsem. Někdy sii dítě pamatuje, co se mu zdálo a někdy ne. I když toto je problém, který trápí ponejvíce děti, občas noční můry mají i dospělí. 
  • Někdy může časté buzení být spojeno s autoimunitními poruchami, infekcemi a nočními poty. 

Jak bojovat proti častému buzení v noci

Základem je odhalení příčiny, proč se člověk tak často budí. 

Pak může v případě, že je to potřeba, užívat určité léky, ty nemusí být na spánek, ale k vyřešení daného problému. Kromě toho je vhodné, aby dotyčný pravidelně cvičil, meditoval a svou ložnici proměnil v tichou relaxační oázu. V ložnici eliminujte hluk i světlo. Teplo udržujte na rozumné hranici. V ložnici se spí a miluje, nic jiného. Nekuřte. Popíjet můžete bylinkové čaje na spaní. Jděte spát, když jste unavení, nepřemáhejte se. Nepijte odpoledne kofeinové nápoje. Během dne nespěte. Pokud nemůžete spát, vstaňte a jděte do druhé místnosti, kde vykonávejte nějakou uklidňující činnost, třeba si čtěte a to do chvíle, než budete zase ospalý.  

Neostýchejte se o svých problémech se spaním hovořit se svým lékařem.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here