Domů Nemoci Urologie Časté močení

Časté močení

Časté močení je nepříjemný zdravotní handicap, který nepříznivě ovlivňuje životní standard pacienta. Základní podmínkou k odstranění tohoto handicapu je zjištění přesné příčiny, která jej způsobuje, což si může vyžádat několik lékařských vyšetření. Paleta možných příčin častého močení je totiž velmi rozmanitá. Onemocněními močového ústrojí počínaje a psychickými problémy konče.

Časté močení
Časté močení

Onemocnění močových cest

Zánět močových cest je velmi nepříjemné onemocnění projevující se častějším močením (častějším močením rozumíme častěji než sedmkrát za den), pro které je charakteristické vymočení malého obsahu moči. Mezi další příznaky pak patří pálení nebo dokonce řezavá bolest při močení, přítomnost krve v moči a zvýšená teplota. (Pokud má pacient horečku a zimnici, pociťuje nevolnost a bolesti zad, může se jednat o zánět ledvin, což je závažné onemocnění vyžadující okamžitou lékařskou pomoc, neboť pacientovi hrozí sepse.) Záněty způsobují bakterie, které jsou běžně přítomny ve střevech. Záněty močových cest častěji postihují ženy než muže. Mezi rizikové faktory způsobující nebo podporující vznik onemocnění patří oslabený imunitní systém (z tohoto důvodu jsou k onemocněním močových cest celkově více náchylní pacienti s poruchami autoimunity, mezi nimi alergici nebo diabetici), dále pak nachlazení, ale také nedostatečný příjem tekutin (méně než doporučených 1,5 až 2 litry denně u dospělého člověka). Zánětlivá onemocnění močových cest se léčí antibiotiky.

Časté močení u mužů

Časté močení u mužů je nejčastěji dáváno do souvislosti se zvětšenou neboli zbytnělou prostatou, kterou má téměř každý druhý pacient po 55. roce věku a většina pacientů po 70. roce věku. Ne všem mužům však způsobuje zvětšená prostata obtíže. Pacienti pociťují velmi časté nucení na močení v krátkých časových intervalech, přičemž vymočí velmi malý objem tekutiny, mívají obtíže se započetím močení a pocit neúplného vymočení, který je nutí často se vracet na toaletu.  Zbytnělá prostata je dále zdrojem problémů s erekcí a může způsobovat také inkontinenci. Současná medicína používá k léčbě buď konzervativní metody (podávání léků, které rozšiřují svaly močové trubice), nebo chirurgické zákroky. Ne vždy je však časté močení u mužů způsobeno zvětšenou prostatou, ale také hyperaktivním močovým měchýřem, stresovou inkontinencí nebo jinými onemocněními, z nichž nejzávažnější je rakovina prostaty nebo močového měchýře.

Časté močení u žen

Naproti tomu u žen je za hlavní příčinu častého močení považována inkontinence močového měchýře, ke které dochází v důsledku oslabení svalů pánevního dna, obvykle po několika porodech. Zde pak patří mezi další příznaky samovolný únik moči. Také ženy může trápit hyperaktivní močový měchýř, pro který je charakteristické časté nucení na močení, třebaže měchýř není zcela naplněn. Jinou možnou příčinou je těhotenství, kdy plod tlačí na močový měchýř. Ženy pak často vstávají s potřebou močit i během noci. Obtíže naštěstí po porodu odezní.  Někdy mohou být problémy s častým močením způsobeny úzkým ústím močové trubice, zde se pak přistupuje k jejímu rozšíření, což je drobný chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii.

Ostatní příčiny

Jinou možnou příčinou (objevující se častěji u žen než u mužů) je zvýšená funkce štítné žlázy neboli hyperfunkce, dále pak dnová nemoc. K častějšímu nucení na močení mohou vést i některé močopudné nápoje, potraviny, ale také léky nebo nedostatek vitamínu D. Svou roli hraje také psychika. Dlouhodobé psychické problémy nebo traumata z dětství (například sexuální zneužívání) může vést k urologickým obtížím.

Prevence

Základem prevence problémů s močením je dodržování doporučeného pitného režimu, u žen pak důsledná hygiena močového ústrojí (aby nedošlo k zanesení bakterií se střev do močových cest) a posilování svalů pánevního dna, což pomáhá předcházet inkontinenci močového měchýře. Pokud pacienty dlouhodobě obtěžuje časté nucení na močení doprovázené dalšími obtížemi, měli by vyhledat lékařskou pomoc. Může se totiž jednat o příznak celé řady onemocnění vyžadujících léčbu.

Foto: Freeimages.com    

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here