Domů Nemoci Léky Castispir

Castispir

Catispir obsahuje sodnou sůl montelukastu, která je jeho hlavní léčebnou látkou. Lék patří do skupiny antileukotrienům jež náleží k základním kamenům léčby astmatu.

V roce 1980 Samuelsson prokázal, že SRS-A tvoří leukotrieny C4, D4 a E4. Za tento objev dotyčný vědec získal Nobelovu cenu. Název skupiny je odvozen od leukocytů, protože se předpokládalo, že jsou leukocytárního původu.

Co jsou tedy Leukotrieny

Leukotrieny jsou ve všech buňkách a mohou za kaskádu alergických reakcí. U astmatu způsobují rozvoj otoku, větší prokrvení oblasti, produkci hlenu, stažení plic a buněčnou infiltraci.

Antileukotrieny

Antileukotrieny se objevily jako nový lék na astma v USA v roce 1996. Antileukotrieny potlačují reaktivnost i jejich celkový počet eosinofilů. Ovlivňují zánětlivé procesy a vysokou reaktivitu-přecitlivělost a podrážděnost chronického astmatu. Zlepšují plicní funkce.

Indikace Castispiru

Přípravěk je na předpis plně hrazen poišťovnou. Lék může předepsat pouze lékař se specializací. Indikací je perzistující chronické astma. Může se podávat jako doplněk k nízkým dávkám inhalačních kortikosteroidů. U pacientů s mírným astma, bez závažných záchvatů v anamnéze, takže nepotřebují inhalační kortikosteroidy anebo u těch, kteří je užívat nemohou nebo nejsou schopni je užívat. Indikuje se i tam, kde zácvat vyvolává námahová indukovaná bronchokonstrikce.

Jak se užívá?

U dětí do 14 let (od 6 let) se užívá 5 mg žvýkací tableta denně, a to večer. Užívá se jednu hodinu před jídlem, nebo 2 hodiny po jídle. První účinky se objeví již první den po zahájení léčby. Po vysazení dochází k okamžitému zhoršení, a proto je nutné tento lék užívat neustále.

Zvláštní upozornění

  • Castispir vám nepomůže k vyřešení akutního záchvatu astmatu.
  • Inhalační, ani tabletkové kortikosteroidy není možno nahradit Castisporem.
  • Není možné u něj ani snižovat jejich dávku.
  • Vzácně se v souvislosti s tímto lékem může objevit systémová eosinofilie, kterou doprovází příznaky vaskulitidy a Churg-Straussovým syndromem. Je proto před další léčbou nutné vyloučit tuto variantu.
  • U přecitlivělosti na aspirin a antirevmatika,vyvolávající záchvat, je užívání Castispiru nutností.
  • Lék obsahuje fenylalanin, což musí brát v úvahu lidé s fenylketonurií.
  • Tak, jako všechny léky i tento může vyvolat alergickou reakci.
  • Lék nikterak neovlivňuje řízení ani schopnost obsluhování strojů. Nicméně, jednotlivci si stěžují občas na ospalost a závratě.

Těhotenství, kojení

Bylo prokázáno, že lék nemá škodlivé účinky na těhotenství a vývoj embrya. I přesto se v těhotenství užívá pouze když je to nezbytné. Vylučuje se do mléka, ale neprokázal se jeho negativní vliv, i přesto je možné jej užívat pouze, když to je nezbytné.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším vedlejším účinkům patří bolest hlavy a bolest břicha, průjem, nevolnost, zvracení, případně alergická reakce. Velmi často je spojována i s infekcí horních dýchacích cest, zvýšeným sklonem ke krvácení, zvýšení hladiny ALT a AST, vyrážka a horečka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here