Domů Nemoci Léky Ceftriaxon

Ceftriaxon

Ceftriaxon je pouze jeden z několika názvů, jaký může toto cefalosporinové antibiotikum třetí generace mít. Jeho hlavní léčivou látkou je ceftriaxon.

Jak účinkuje Ceftriaxon

Antibiotikum narušuje schopnost bakteriálních buněk vytvářet buněčnou stěnu, která je chrání před okolím a tím je přímo zabíjí.

Indikace

Ceftriaxon se běžně neužívá. Jde o velmi silné antibiotikum, které je předepisováno pouze u velmi těžkých infekcí a především u hospitalizovaných pacientů. Pomoci může s léčbou zápalů plic, zánětů ledvin, zánětů močových cest, nebezpečných zánětů mozkových blan, nitrobřišních a gynekologických infekcí. Kromě toho si poradí rovněž i se záněty středního ucha, infekcemi kostí a kloubů, komplikovanými infekcemi kůže a měkkých tkání, kapavkou, syfilis, bakteriální endokarditidou, lymské borelióze, neutropenie s horečkou, bakterickou sepsí.

Kontraindikace Ceftriaxonu

Ceftriaxon se nesmí užívat v případě, že jste přecitlivělí na jakoukoliv látku  obsaženou v léku. Dále jej nesmí užívat novorozenci do věku 28 dnů.

Zvláštní upozornění

  • Lék není možné kombinovat s beta-laktamovými antibiotiky.
  • Může se objevit závažná Stevens-Johnsonův syndrom nebo Lyellův syndrom.
  • Nesmí být podáván s léky, které obsahují vápník.
  • Nesmí se podávat s lidokainem. Pokud k tomu dojde, je možno antibiotikum aplikovat pouze do svalu.
  • Není určen pro těhotné a kojící. Pokud se zde zvažuje nasazení tohoto léku, je to možné pouze tehdy, kdy přínos převáží riziko. V případě kojení se zvažuje i přerušení kojení.

Interakce

  • Nesmí být ředěn roztoky obsahující vápník, jako třeba Ringerovým nebo Hartmannovým roztokem. Nesmí být současně podán ani s jinými léky, které vápník obsahují. Nesmí být aplikován tam, kde je podávána parenterální výživa.
  • Nesmí být podáván s antikoagulancii.
  • Na pozoru by měl být lékař i v případě aminoglykosidů.
  • Ceftriaxon může falešně zvednout glukózu v moči.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům užívání ceftriaxonu patří změny v krevním obraze, které souvisí s vyvoláním eozinofilie, leukopenie nebo trombocytopenie. K dalším nežádoucím účinkům patří průjem, vyrážka a zvýšená hladina jaterních testů. Objevit se mohou rovněž i plísňové infekce, chudokrevnost, koagulopatie, bolest hlavy a závrať, svědění, nevolnost a zvracení.

Dávkování a užívání

Lék se užívá vždy přesně podle rozpisu, který určí lékař. Ceftriaxon je preparát, který je určen pro injekční aplikaci. Jde tedy o ampuli se suchým práškem, který se ředí a aplikuje se do svalu, žíly anebo se vpichuje do infuze. To, jakým způsobem bude lék aplikován, rovněž určuje lékař. Ten se rozhodne podle stavu i závažnosti onemocnění. Obvykle se lék podává jednou denně, pomalým způsobem. Obvykle jde o dávku 1-2 gramů, ale může jít až o 2-4 gramy léku u těžkých infekcí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here