Celulitidu známe hlavně pod názvem pomerančová kůže a považujeme ji hlavně za estetický problém, který trápí hlavně ženy.
Pod tímto názvem se však skrývá také hnisavý zánět kůže a podkožních tkání. Nejčastější příčinou je infekce Streptococcus pyogenes nebo Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok).
V tomto textu se budeme věnovat první zmíněné problematice.
Obsah článku
Příčiny vzniku celulitidy:
Celulitida vzniká na základě komplexu příčin, je multifaktoriální. Roli hraje genetika, hormonální faktory, stav pokožky, vaziva pod ní, metabolismus lipidů, nadváha a obezita atd. To vše může vést k celulitidě, která je spojená s poruchou mikrocirkulace, a to jak krve, tak lymfy. To je dáno zvětšením objemu tukové tkáně v podkoží a změnou podkožního vaziva. To pak vede ke vzniku nerovnostem na kůži.
Celulitida se častěji vyskytuje u žen, což je dáno výše zmíněným faktorem, a to jsou hormony. Ukazuje se, že estrogeny zvyšují propustnost cévních stěn a uvolňuje podkožní vazivo, navíc se zásoby tuku predilekčně usazují do oblasti podkoží. Zatímco u mužů se tukové zásoby ukládají hlavně do oblasti břicha a okolí vnitřních orgánů.
Lokalizace a diagnostika celulitidy:
Diagnostika celulitidy není složitá. Jak jsme psali, na kůži se objevují typické prohlubeninky. Ty se objevují hlavně v oblasti hýždí a stehen. K diagnostice nepatří jen vizuální ověření přítomnosti celulitidy, ale i zjištění rizikových faktorů, tj. hormonální léčba, stravovací a pohybové návyky. Dále se stanovuje závažnost celulitidy, tj. stadium.
Rozeznávají se čtyři stadia celulitidy:
- stadium: jedná se o normální stav, u každé ženy je možné najít mírné celulitické změny, které jsou patrné hlavně při testu, kdy zaštípneme kožní řasu.
- stadium: jsou přítomné i v klidu viditelné drobné prohlubeninky. Ty se zviditelňují, když dojde k napnutí svalu.
- stadium: nerovnosti jsou dobře viditelné
- stadium: nerovnosti jsou výrazné, nepřehlédnutelné. Často jsou u osob s nadváhou a obezitou.
Léčba celulitidy:
Léčba se, hlavně v prvních stadiích, opírá o změny v životním stylu. První a druhé stadium je možné jimi velmi dobře ovlivnit. U stadia tři a čtyři je již nutný zásah odborných lékařů.
Změna způsobu stravování:
Celulitida je vždy výraznější u žen s nadváhou a obezitou, je tedy potřeba upravit jídelníček tak, aby měli pacienti zdravou tělesnou hmotnost. Důležitý je také příjem kvalitních bílkovin, dostatečný pitný režim atd.
Pohybová aktivita:
Zmírnění celulitidy může prospět zařazení pohybové aktivity. Pomáhá totiž snížit objem tuků v podkoží a zlepšuje cirkulaci v kůži a podkoží. Existují cviky, které podporují funkce lymfatického systému.
Aktivace lymfatického systému:
Dalším důležitým léčebným prvkem je rozpohybování lymfy. To je možné dosáhnout pomocí lymfodranáže. Ta může být manuální, tj. presoterapie, nebo přístrojová.
Léčba léky a doplňky:
Celulitidu mohou zmínit také léky a některé potravní doplňky. Používají se léky podporující cévní a lymfatický systém, tj. venofarmaka.