Domů Zdravotní potřeby Centrální žilní katetr

Centrální žilní katetr

Centrální žilní katetr zajišťuje zajišťuje žilní vstup do povodí horní nebo dolní duté žíly. V některých případech je možné zakanylovat krevní řečiště i přes periferní žíly na horních končetinách. Centrální žilní katetr potřebuje zhruba 8% hospitalizovaných. 

Důvody pro zavedení centrálního žilního katetru

Centrální žilní katetr se zavádí z důvodu zajištění dlouhodobého žilního vstupu s možností aplikace různých přípravků vysokých objemů. Jde třeba o aplikaci parenterální výživy, podávání katecholaminů a různých nitrožilních léků proti vysokému krevnímu tlaku, podávání látek, které dráždí žilní stěnu (cytostatika), aplikace vysokoosmolárních roztoků, z důvodu dialýzy, hemoperfuze, plazmafaréza a jiné. Dále se centrální žilní katetr indikuje z důvodu nemožnosti periferní kanylace, při potřebě sledování centrálního žilního tlaku u inserce kaválního filtru, venózní trombolýzy, pro mimotělní oběhovou podporu, u kardiostimulátoru, zavedení Swan-Ganzova katetru. 

Kontraindikace 

Kontraindikace jsou relativní, vždy je nutné zvážit pro a proti. Riziko by mělo být menší než přínos. Ideálně je vhodné kontraindikace odstranit. Mezi kontraindikace ale patří: infekce v místě vpichu, anatomické abnormality, trombóza v punktované žíle, jiný katetr, kardiostimulátor, poranění v místě, koagulopatie, trombocytopenie,  malá zkušenost lékaře a ošetřujícího personálu. 

K tvorbě centrálního žilního katetru se používají

Místo vpichu je voleno podle dané situace a také toho, jaké to má výhody a nevýhody v daný moment pro pacienta i lékaře. Nejčastěji k zavedení katetru dochází s použití tzv. Seldingerovy techniky, což je vlastně punkce žíly jehlou a zavedení drátěného vodiče skrz jehlu. Pak se jehla odstraní a dojde k dilataci kanálu plastovým dilatátorem (roztahovačem) nasunutím na vodící drát. Centrální žilní katetr se ponejvíce zavádí v místech: 

  • Vény subclavie, což je velmi pohodlné pro nemocného a je to pro dlouhodobý vstup vysloveně ideální. ale není to nejlepší u krvácivých komplikací a je zde riziko PNO. 
  • Další takovou vénou je pak véna jugularis interne, kde je nižší riziko PNO a malpozice. 
  • Další možností je potom femorální žíla, která je vhodná jako urgentní přístup, je zde ale větší riziko infekčních komplikací a horší ošetřovatelská péče. Dalšími možnostmi jsou potom žíly na paži, které je možno využít i pro zajištění periferního řečiště. 

Nevýhody a komplikace 

Při zavedení centrálního žilního katetru jsou samozřejmě i jistá rizika. U samotného vpichu hrozí krvácení, což je nepříjemné. Může dojít k nabodnutí tepny, protože ty jsou v těsné blízkosti žil. Pokud k tomu dojde, kanylace se okamžitě ukončí a místo se pevně komprimuje. U zavádění katetru do podklíčkových žil hrozí vniknutí vzduchu do hrudní dutiny a vznik pneumotoraxu různé závažnosti. Je nutné proto správné zavedení kontrolovat. Katétr zavedený do žíly se rovněž může stát zdrojem infekce. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here