Domů Nemoci Imunitní systém Čepy na mandlích

Čepy na mandlích

Čepy na mandlích jsou vyvýšená až hrbolatá ložiska vyplněná bílým sekretem, které při pohledu na krční mandle pozná každý laik. Čepy se vyskytují jako projev probíhajícího infekčního onemocnění v ústní dutině, nejčastěji jsou spojeny s angínou. Akutní angína je typicky doprovázenou silnou bolestí v krku a horečkou. Pokud se nepovede čepy na mandlích odstranit, mluvíme o angíně chronické. Při té už je zbavit se čepů složité a někdy pomůže až operativní vyjmutí krčních mandlí.

K čemu máme krční mandle?

Mandle jsou párový lymfatický orgán uložený v ústní dutině mezi patrovými oblouky. Podílejí se především na naší imunitě, protože při vstupu vdechovaného vzduchu do plic z něj zachycují škodlivé mikroorganismy, tedy hlavně viry a bakterie. Ty jsou posléze zničeny buňkami imunity, tzv. lymfocyty, které jsou v mandlích uloženy. Krční mandle tak představují jakousi první linii v obraně organismu proti onemocněním horních a dolních dýchacích cest. Můžeme si je tedy pro zjednodušení představit jako jakýsi filtr. Problém nastává v okamžiku, kdy mandle napadnou bakterie, proti kterým se  nedokážou ubránit.

Akutní a chronický zánět mandlí

Čepy na mandlích jsou zpravidla známkou streptokokové infekce, způsobující angínu. Angína je bakteriální onemocnění charakteristické svíravou bolestí v krku, která může působit až obtíže s polykáním. Jako každé akutní infekční onemocnění je i angína provázena horečkou, únavou a bolestmi hlavy či svalů. Hrdlo je při pohledu do úst zarudlé, mandle jsou zvětšené a objevují se na nich bílé čepy. Zánětlivý sekret čepů je tvořen hnisem, odumřelými buňkami sliznice a příslušnými bakteriemi, v případě angíny jsou v něm usídleny streptokoky. Čepy jsou projevem hlubšího zánětu mandlí, pokud je zánět povrchnější, najdeme na mandlích jen tenčí povlak.

Pokud se angína absolutně nedoléčí, může přejít v chronickou formu. Ta se kromě čepů projevuje zápachem z úst, se kterým se obtížně bojuje. Na rozdíl od akutní angíny však pacienta neobtěžuje bolestí v krku, ani dalšími příznaky akutní infekce. V čepech se při jejich chronickém zánětu usazují zbytky potravy a bakterie, které se v ústech normálně vyskytují. Dochází k rozkladu zbytků potravy, tvorbě zubního plaku, a proto je častým doprovodným problémem i zvýšená kazivost zubů.

Čepy na mandlích ale nemusí být vždy spojeny s angínou. Jsou poměrně časté i při infekční mononukleóze, což je onemocnění virového původu, svými příznaky zprvu angíně velmi podobné. Při mononukleóze však bývají zánětem kromě mandlí postiženy i játra či slezina, proto je mononukleóza nemocí závažnější. Někdy se ale tato dvě onemocnění vzájemně zaměňují.

Co vyléčí čepy na mandlích?

Pokud je příčinou čepů na krčních mandlích akutní angína, je nutné navštívit lékaře na ORL (ušní, nosní, krční), který provede stěr z čepů a určí přesně, která bakterie zánět vyvolává. Podle výsledků pak lékař předepíše pacientovi antibiotika, cílená právě na tu kterou konkrétní bakterii.

Čepů přetrvávající na mandlích v podobě chronické angíny se zbavuje hůře. Někdy lékař radí čepy vymačkávat prsty a zbavovat je tak hnisu – tato „terapie“ je však nepříjemná nejen svým provedením, ale také tím, že je doprovázena nepříjemným aromatickým efektem. Lze vyzkoušet různé antiseptické ústní vody ke kloktání, nebo můžete zkusit přírodní medicínu v podobě heřmánku ke kloktání.  Někdy ale člověk není sto se čepů zbavit, dodržuje-li ústní hygienu sebedůkladněji. Jediným a zároveň konečným řešením je potom odstranění krčních mandlí chirurgickou cestou.

Krční mandle pryč – ano nebo ne?

Diskuze o tom, zda je výhodné krční mandle odstranit či nikoli, bývají časté. Zvláště jedná-li se o pacienta v dětském věku, zvažuje se pečlivě, jestli je mandle lepší vzít nebo ponechat. Důležité je ale uvědomit si, že mandle jsou ve srovnání s jinými lymfatickými tkáněmi v těle poměrně nevýznamné. Brání sice infekci dýchacích cest, ale pokud je člověk nemá, organismus se s infekcí dokáže vyrovnat stejně dobře díky jiným obranným prostředkům. Po odstranění mandlí tedy riziko častějších infekcí nehrozí. Laicky řečeno, je dobré mandle mít, ale když se vyjmou, nic vážného se nestane.

Kdy je nutné odstranit krční mandle:

  • pokud se angíny opakují minimálně 7x za rok, nebo 3x ročně během 3 po sobě jdoucích let (angína musí být správně diagnostikována a potvrzena stěrem)
  • pokud se chronicky tvoří zapáchající či jinak obtěžující čepy na mandlích
  • pokud chronický zánět mandlí hrozí „vycestováním“ do ostatních orgánů v těle (ledvin, srdce, kůže)
  • jestliže velikost mandlí působí dýchací potíže (např. při spánku – apnoe)
  • pokud se v okolí mandle vytvoří peritonzilární absces (hrozí jeho prasknutí a orgánová sepse)
  • při krvácivosti mandlí
  • při zhoubném či nezhoubném nádoru mandlí

Zdroj obrázku: bottles

1 komentář

  1. Někdy se doporučuje u častých angín (cca 3x do roka) nebo rým u dítěte, počkat až dítě dovrší 7.rok věku. Do té doby je nezbytné dítě více chránit před infekcemi horních cest dýchacích, tj.snažit se jim předcházet. Pokud však časté angíny přetrvávají i po 7.roce věku dítěte, pak by se mohlo uvažovat o odstranění . Jiná situace je pokud se dítě neustále dusí apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here