Cerkáriová dermatitida patří mezi parazitární onemocnění. Jeho původcem jsou ptačí vodní schistosomy, které reprezentují sladkovodní rody Trichobilharzia, Bilharziella, Dendritobilharzia a mořské rody Austrobilharzia, Ornithobilharzia.
Obsah článku
Původci cerkariové dermatitidy:
Jak jsme již zmínili, původci cerkariové dermatitidy jsou paraziti schistosomy, ptačí motolice. Tito se kromě Antarktidy vyskytují po celém světě. Vyskytují se i v našich vodách a je tedy možné se nakazit.
Parazité mají speciální životní cyklus. Mezihosteli jsou plicnatí plži a definitivní hostitelé jsou ptáci. V ptácích dochází k pohlavnímu dozrání a rozmnožování dospělců. Ti produkují vajíčka, ze kterých se vylíhnou larvy. Tyto se nazývají miracidia. Miracidia se dostávají do plžů, kde se asexuálně namnoží a vzniká další larvální stadium, tj. cerkárie. Cerkárie aktivně plavou ve vodě a hledají svého konečného hostitele. Dokáží projít skrz pokožku, při tomto procesu ztrácí ocásek a mění se na předdospělé jedince, tj. schitosomuly, které se pohybují tělem hostitele a usídlí se v cílové tkáni, kde se také pomnoží.
Ačkoli jsou konečnými hostiteli ptáci, cerkárie nepohrnou ani člověkem. V něm ale nedokáže dokončit vývoj díky imunitnímu systému, který dokáže cerkárie zničit.
Cerkárie tedy zůstávají v pokožce, kde způsobují reakci.
Příznaky cerkáriové dermatitidy:
Cerkariová dermatitida, ke které dochází po průniku cerkárií do pokožky, je charakterizovaná vznikem skvrn, zarudnutí a tvorbou puchýřů. Kožní změny provází také silné svědění. U některých osob se může objevit systémové reakce, tj. včetně horečky, zduření mízních uzlin a otoků. Ke kožním či systémovým příznakům dochází po cca dvou dnech po průniku parazitů do pokožky.
Diagnostika cerkariové dermatitidy:
Cerkariová dermatitida je často přehlédnutá. Je totiž podobná jiným dermatitidám. Bývá tak zaměněna např. za bakteriální či kontaktní dermatitidy.
Pro potvrzení cerkariové dermatitidy je nutné udělat biopsii z kožních lézí co nejdříve po jejich objevení. Ve vzorcích bývají nalezeni paraziti.
V krevních vzorcích je pak možné najít zvýšení eozinofilů (zvyšují se u alergií a u parazitárních nemocí).
Léčba:
Léčba cerkariové dermatitidy bývá symptomatická, tj. mírní se příznaky onemocnění. Řeší se tedy svědění a vyrážka. Používají se různé druhy mastí a přípravků, které projevy mírní. V případě intenzivních obtíží je možné podávat antihistaminika a kortikoidy. Příznaky většinou vymizí i bez léčby během 14 dní.
Prevence cerkariové dermatitidy:
Jedinou možností, jak se infekci bránit, je nekoupat se ve vodách, v nichž se mohou cerkárie vyskytovat.