Domů Nemoci Léky Cerucal

Cerucal

Předepsal vám lékař lék s názvem Cerucal? Užíváte lék, který působí na trávicí systém. Jde totiž o prokinetikum, antiemetikum, jehož účinnou látkou je metoklopramid. Lék dokáže odstranit nevolnost, nutkavé pocity na zvracení a zvracení samotné různého původu.

Jak to funguje

Cerucal funguje na základě blokády dopaminových receptorů v mozku, kterou snižuje dráždění centra, které povzbuzuje zvracení. Dále pak tlumí i serotoninové receptory v trávicím ústrojí. Podporuje uvolňování acetylcholinu z postgangliových nervových zakončení v horní části trávicí trubice (žaludku a střeva).

Indikace Cerucalu

Cerucal je indikován při poruše pohyblivosti střev horní části trávicí trubice. Stává se to při dráždivém žaludku, pálení žáhy, zánětu jícnu a funkčně podmíněné stenóze pyloru (zúžení vrátníku vyústění žaludku do dvanácterníku). Dále se užívá při nevolnosti, nucení na zvracení a zvracení, které vzniká z různého důvodu. Může být spojeno s nemocemi ledvin, jater, úrazy, migrénami i nesnášenlivostí léčiv. Dále pak při ochabnutí žaludeční svaloviny u nemocných s cukrovkou.

Kontraindikace

Lék se nesmí užívat při přecitlivělosti na nějakou látku obsaženou v preparátu.

Dále se nesmí užívat u nádoru ledvin, mechanicky způsobené střevní neprůchodnosti, proděravění střeva, u krvácení do žaludku nebo střev, prolaktinových nádorů. Lék nesmí ani děti, novorozenci, epileptici a nemocní s poruchou nervové soustavy zodpovědné za udržení normálního svalového napětí a přirozené souhry pohybů.

Na co si dát pozor

U poruchy jater s volnou tekutinou v břiše, i s omezenou činností ledvin, je nutné snížit dávku. U starších osob je zapotřebí více sledovat výskyt nežádoucích účinků. Častěji se u nich vyskytuje parkinsonismus.

Interakce s jinými léky

Cerucal může změnit vstřebávání jiných léčiv. Na mysli máme především digoxin, cimetidin, tetracyklin, pivampicilin, paracetamol, levodopa, lithium a alkohol. Anticholinergika snižují účinek Cerucalu. Cerucal naopak zesiluje účinek alkoholu a zklidňujících léků.  Spolu s neuroleptiky se mohou objevit bolesti hlavy, krku a ramen.

Jak medikament užívat

Tablety se užívají před jídlem, nekoušou se a zapíjí se trochou vody. Dospělí mohou užívat 3-4 tablety denně.

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům patří průjem, astenie, spavost, třes, deprese, halucinace, nízký krevní tlak.

Předávkování

Pokud to s Cerucalem přeženete, může se objevit ospalost, snížená úroveň vědomí, zmatenost, halucinace a pokud jde o velké předávkování, hrozí i zástava dechu a srdeční činnosti.

Pozor

Lék není určen těhotným, ani kojícím. Není vhodné, aby ho užívaly děti. Jelikož lék může způsobit ospalost, závrať, dyskinesii a dystoniim které mohou ovlivnit vidění, může narušit  schopnost řídit a obsluhovat stroje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here