Domů Nemoci Kůže Červené znaménko

Červené znaménko

Červené znaménko, odborně řečeno hemangiom, je označení pro benigní, čili nezhoubný nádor krevních cév. Tvoří se ponejvíce na povrchu kůže nebo těsně pod kůží, ale může se objevit i jinde. 30% hemangiomů máme na svém těle již při narození, ty ostatní se obvykle vyloupnou během několika měsíců po narození. Jde tedy o nejčastější nádor u novorozenců. 

Jak se červené znaménko projevuje

Červené znaménko má podobu červených skvrn. Barva však může být až červenohnědá. Znaménka mohou být plochá, ale i vystouplá. Nemají pravidelný tvar. Jejich velikost se pohybuje od několika milimetrů, až po několik centimetrů. Po zatlačení prstem na ně hemangiom na chvilku zbledne. Jde o vývojovou vadu. V jednom roce je má 10% dětí. 50% z nich však hemangiom vymizí do 5 let věku dítěte a v 10 letech už je nemá 90% dětí. Po vymizení v místě hemangiomu může vzniknout atrofie, teleangiektázie, hypopigmentace dané oblasti nebo dokonce jizva. Tento typ nádoru nepřechází do žádné ze zhoubných forem. 

Proč vznikají? 

Proč vznikají, to se stále ještě neví. Ví se, že vliv na to má dědičnost. 

Hemangiomy dělíme do třech základních skupin. 

Kapilární hemangiom

Kapilární hemangiom se vytváří nejčastěji v kůži a má podobu červených skvrn. Obvykle nedělá žádné problémy. Dá se vyřešit poměrně snadno s pomocí steroidů, kryoterapií a s použitím laseru. 

Kavernózní hemangiom

Další skupinou jsou tzv. kavernózní hemangiomy, které se rovněž vytváří v kůži a také i pod kůží, ale nalézt je již můžete i na vnitřních orgánech. Jde o modravý nebo nafialovělý uzlík. Menší se mohou samy ztratit v průběhu školního věku. Ty větší mohou dělat problémy. Zvlášť, když se objeví v dýchací trubici nebo třeba na víčku a tak je nutné je odstranit. I na ně je možné použít kortikosteroidy, laser a některé se musí odstranit chirurgicky. 

Arteriovenózní hemangiom

I tento se vytvoří v kůži, ale může se vytvořit i jinde. Je pro něj typické, že je u přívodné tepny, která se dále rozděluje na kapiláry a zase spojuje do značně rozšířených žil. 

Senilní angiom

U starých lidí se pak může objevit tzv. senilní angiom, jehož nejčastější lokalizací je ret, jazyk, tvářová sliznice nebo patro. 

V čem tkví jejich nebezpečí

I přes to, že jde o nezhoubné nádory, mohou být problematické. Co se totiž možná neví je to, že rozsáhlé a mnohočetné hemangiomy mohou vést k srdečnímu selhání na podkladě velkého srdečního výdeje. To hrozí především u malých dětí. Vše se odvíjí od toho, kde je umístěn a jak rychle roste. Nejvíce nebezpečné jsou ty umístěné poblíž dýchacích cest. 

Léčba

V těchto případech je nutné nasadit léčbu, co nejdříve. Ideálně do třech měsíců věku dítěte. Léčba pak trvá po několik měsíců, maximálně však do půl roku života dítěte. Další léčbu potřebuje 10% dětí s hemangiomy. Léčí se propranololem. Úplné vymizení dochází u 30%. U zbytku zanechá stopy, které je nutné odstranit laserem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here