Domů Nemoci Vyšetření, operace Cévkování

Cévkování

Cévkování patří k poměrně často prováděným nemocničním zákrokům, které je možno označit i za běžnou každodenní rutinu, s níž se můžete zcela běžně střetnout na lůžkovém oddělení i operačních sálech.

Co je cévkování

Jde o zavedení sterilního katetru do močového měchýře, jehož úkolem je odvod moče. Takovéto cévkování může být jednorázové anebo permanentní. Může se jednat o léčebný problém, prevenci, ale také i vyšetření. Důvodů, proč cévkovat je mnoho.

Proč je nutno cévkovat?

Indikací pro cévkování je retence moči (porucha s odtokem moči a jeho související hromadění v močovém měchýři), inkontinence moči, potřeba sledování diurézy, potřeba zjištění reziduální moči v močovém měchýři, k odběru sterilní moči k laboratornímu vyšetření, k aplikaci léků přímo do močového měchýře a také v případě potřeby provedení výplachu močového měchýře. K cévkování dochází i nepřímo z důvodu, kdy problém je někde jinde než v močovém měchýři. Může jít kupříkladu o poruchu vědomí, operaci, poranění míchy apod. Dále pak také v případě zvětšení prostaty, rakoviny prostaty, infekce močových cest a někdy i u nádorového onemocnění močového měchýře.

Jak se provádí cévkování

Mezi cévkováním ženy a muže je rozdíl, může ze to močová trubice, která je u mužů mnohem komplikovanější, a proto vyžaduje lékaře. Při provedení cévkování je zapotřebí oblast ústí močové trubice dezinfikovat speciální šetrnou dezinfekcí, na cévku se nanáší mesokain gel s lubrikantem, který zabezpečí bezbolestné a snazší zavedené cévky. Cévku je nutno zavádět pomalu a s citem na to správné místo, což zdravotní sestra (v případě žen) anebo lékař (u mužů) zjistí odchodem moče cévkou. Při jednorázovém cévkování se provede vše potřebné (aplikují se léky, provede se vyšetření, odebere se potřebná moč apod.) a cévka se opatrně vytáhne. V případě permanentního zavedení se cévka na svém místě zafixuje nafouknutím skrytého balonku v cévce stříkačkou. Na svém místě pak cévka může u dlouhotrvajících katetrů zůstat až 4 týdny. K cévkování se užívá obvykle latexový anebo silikonový katetr. Pro jednorázové cévkování se dříve užívala skleněná cévka, ale je možno na to užívat ta samá cévka, jako pro permanentní cévkování.

Komplikace při cévkování

K nejčastějším komplikacím cévkování patří uroinfekce, perforace dolních močových cest, poranění svěrače močové trubice a parafimóza, což je akutní bolestivý stav kdy je předkožka přetažena za glans, což vede otoku a zaškrcení.

Rizika cévkování

U velmi starých lidí, nemocných v deliriu, zmatených nemocných je u permanentní cévky riziko, že ve svém popletení si mohou nechtěně cévku vytrhnout. Jde o bolestivou záležitost a souviset může i s následným krvácením do močové trubice. Toto krvácení obvykle samo ustane, někdy je však nutný urologický zásah.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here