Chikungunya je horečnaté onemocnění, jehož původcem jse virus, který patří do čeledi Togaviridae. Horečka byla poprvé popsána v Tanzánii v roce 1952. Nemoc pojmenovali afričtí domorodci a překlad nemoci zní „ten, který se kroutí“. Během nemoci totiž dochází vlivem velkých bolestí svalů k častým změnám polohy těla nemocného.
Patogen:
Virus Chikungunya je alfavirus, který patří mezi arbovity, tj. do čeledi Togaviridae. Jedná se tedy o jednovláknový RNA virus.
Virus je přenášen komáry, kteří se nakazí jednak z opic, a jednak také po nasátí z nakaženého člověk. Přenašeči jsou hlavně komáři Aedes aegyptii. V Asii je pak přenašečem Aedes albopictus. Onemocnění se vyskytuje v převážně v oblasti rovníkové Afriky a jihovýchodní Asie. Byly hlášeny případy také z Austrálie, Itálie nebo USA.
Inkubační doba infekce je mezi 3−7 dny.
Příznaky:
Chikungunya je nemoc, která je spojená s těmito příznaky:
- Intenzivní nevolnosti
- Horečka, kterou provází také zimnice
- Výrazné bolesti svalů a kloubů
- Značné bolesti za očima
- Světloplachost
- Kožní vyrážky hlavně na trupu a končetinách
- Otoky kloubů, které mohou přetrvat i několik měsíců po onemocnění.
Rizikové faktory:
Rizikovými faktory, tj. pro rozvoj onemocnění a horší průběh je:
- Věk nad 65 let
- Lidé s dalšími nemocemi, např. plicními, srdečně-cévnímí
- Pacienti s narušenou imunitou
- Novorozené děti
Průběh nemoci:
Nemoc většina pacientů překoná do 10 dní a bez následků. V některých případech se však vyskytnou i komplikace, které mohou mít velmi závažných charakter. Může se objevit meningoencefalitida, neuritida či zánět srdečního svalu a jater.
Nemoc může přejít také do chronické podoby, kdy se opakovaně objevují bolesti kloubů.
Diagnostika:
Vodítkem pro správnou diagnózou je samozřejmě pobyt v rizikových oblastech, poštípání komárem a některé z příznaků. K definitivnímu potvrzení je možné využít PCR, která detekuje genetickou informaci patogena v krvi nemocného. Je možné také najít protilátky proti viru ve třídě IgM, které se v krvi udrží pár měsíců po infekci.
Léčba:
Jako u většiny virových onemocnění není ani proti horečce Chikungunya lék. Je jen možné tlumit příznaky. Pro snížení teploty se podávají antipyretika, na bolesti analgetika, je také nutné udržovat hydrataci atd.
Jelikož neexistuje očkování, je důležité se chránit před poštípání komárem. Používat vhodný oděv, moskytiéry a vhodné repelenty