Cholangoitida je zánět postihující žlučové cesty. Může mít podobou akutní i chronickou, příčiny mohou být infekční i neinfekční. Akutní infekční zánět může nemocného ohrozit na životě.
Příčiny vzniku cholangoitid:
- Infekce, nejčastěji střevními bakteriemi
- Přítomnost žlučových kamenů, které ucpou odtok žluči, dochází k cholestáze
- Přítomnost nádorů, které utlačí žlučové cesty zevnitř nebo zvenku (nádory jater, slinivky)
- Autoimunitní onemocnění (primární sklerotizující cholangoitida)
- Zákrok na žlučových cestách, tj. ERCP
Akutní cholangoitida:
Ačkoli příčiny akutní cholangoitidy bývají neinfekční, rychle se překlopí do infekce. Po uzavření žlučových cest, např. kamenem, dochází k narušení odtoku žluči. Ta se hromadí a velmi snadno se infikuje střevními bakteriemi, nejčastěji se jedné o Escherichia coli, bakterie Enterococcus.
Příznaky akutní cholangoitidy:
Nemoc je provázená silnými bolestmi typu koliky, tj. bývají návaly bolest, které se poté zmírní a znovu nastoupí. Místem největších bolestí je pravé podžebří. Dále bývají teploty, zežloutnutí pokožky, sliznic a očního bělma, zvracení, stolice je světlá. Může dojít až k sepsi, selhávání orgánů a smrti.
Léčba akutní cholangoitidy:
Akutní bakteriální cholangoitida se léčí podáváním antibiotik, a to nitrožilně, dále se mírní horečky a bolest. Pokud je ve žlučových cestách překážka, je nutné ji odstranit, tj. provést ERCP, popř. zavést do uvolněných cest stent, který udrží průměr žlučovodu a tím i odtok žluči. Někdy je nutné provést urgentní otevřenou operaci.
Diagnostika cholangoitidy:
- Vyšetření krve ‒ hledají se znaky zánětu, tj. zvýšený počet leukocytů, zvýšené CRP a jaterní testy (jaterní enzymy, bilirubin)
- ERCP ‒ endospokopické vyšetření žlučových cest
- Mikrobiologické vyšetření žluči na přítomnost bakterií
Chronická cholangoitida:
Jedním z typů chronické cholangoitidy je primární slerotizující cholangoitida a primární biliární cholangoitida, která patří mezi autoimunitní nemoci. Mohou však být i jiné důvody chronického zánětu, např. dlouhodobá porucha odtoku žluči, opakované akutní cholangoitidy, poškození žlučových cest vyšetřením. Ve žlučových cestách ve všech případech probíhá dlouhodobý setrvalý zánět, který poškozuje žlučové cesty, které se jizví a mohou se ucpat. Poškození žlučovodů vede také k poškození jaterní tkáně a jaterní cirhóze.
Příznaky chronické cholangoitidy:
- Nevolnost
- Zvýšené teploty
- Snížení hmotnosti
- Žloutenka
- Svědění
- Příznaky spojené s poškozením jater
Diagnostika:
- Labotatorní vyšetření krve, kde jsou zvýšené parametry značící omezení odtoku žluči, tj. bilirubin, ALP, zvýšené jaterní testy
- ERCP
- Histologické vyšetření vzorku ze žlučových cest, který se získá během ERCP
Léčba chronické cholangoitidy:
Léčba závisí na příčině, v případě autoimunitních nemocí je nutné podávat imunosupresiva.