Domů Spánek Chrápání

Chrápání

Chrápání je nejčastější poruchou spánku, která významně snižuje jeho kvalitu, a to jak samotného pacienta, tak osob spících ve stejné místnosti s ním. Nežádoucími vedlejšími účinky chrápání jsou především nespavost, únava, poruchy pozornosti nebo nervozita. Chrápání, které je způsobeno zúžením dýchacích cest vedoucím k vydávání typických chrápavých zvuků, může být způsobeno nesprávnými spacími návyky, ale také může signalizovat přítomnost závažného zdravotního problému. Léčba chrápání spočívá v odstranění jeho příčiny. 

Změna spacích návyků

ChrápáníVe většině případů jsou hlavní příčinou chrápání nesprávné spací návyky. Pacienti pozdě večeří, pijí před spaním alkoholické nápoje a zaujímají nevhodnou polohu při spánku. Chrápání podporuje poloha vleže na zádech, k jeho eliminaci je mnohem vhodnější poloha na boku. Než zajdete se svým chrápáním k lékaři, zkuste nejprve změnit spací polohu a dbát na to, abyste nepili před spaním alkohol a nejedli těžká jídla. Dále je třeba mít na paměti, že k chrápání přispívá také kouření, suchý vzduch místnosti a vysoký věk. U seniorů totiž dochází k oslabení krčního svalstva a tím k zúžení horních dýchacích cest. V zúženém nosohltanu proudí vzduch rychleji, naráží o měkké patro, což vyvolává vibrační chrápavé zvuky. Chrápání postihuje častěji muže než ženy. Rizikovou skupinu rovněž představuje skupina pacientů s nadváhou nebo obezitou.

Pomůcky a léky proti chrápání

K vyřešení problému s chrápáním mohou rovněž přispět pomůcky proti chrápání. Mezi nejznámější patří polštáře proti chrápání, které při spánku fixují člověka v poloze umožňující ponechat otevřené dýchací cesty. Dalšími používanými pomůckami proti chrápání jsou nosní pásky, které rovněž napomáhají udržovat otevřené dýchací cesty, nebo speciální dýchací přístroje používané během spánku. Použití těchto pomůcek je vhodné pro všechny, kteří chrápou, ale netrpí žádnou ze závažných spánkových poruch (jako je například spánková apnoe – kombinace poruchy spánku a poruchy dýchání projevující se zástavami dechu během spánku, při které se používají jiné pomůcky, mezi nimi ústní aparát a speciální masky) nebo anatomických anomálií, jako je například vychýlená nosní přepážka. (Zde se chrápání odstraňuje operací.) Novinkou jsou spreje proti chrápání, které napínají zadní svaly hltanu, čímž zprůchodňují dýchací cesty.

Laserová operace měkkého patra

V některých případech vyžaduje léčba chrápání operační řešení. Nejčastějším druhem operace je operace měkkého patra s využitím laseru nebo radiofrekvence laseru. Během operace je vytvořeno nové patro včetně čípku. Zákrok se provádí ambulantně v lokální anestezii. Po jeho provedení pacient mírně krvácí, rekonvalescence je spojena s pocitem tlaku či bolestí, která se tlumí pomocí analgetik.

Využití energie plazmy

Novou metodou v léčbě chrápání je metoda založená na využití energie plazmy s nízkou teplotou, jejíž velkou předností je vysoká šetrnost vůči pacientům. Stejně jako laserové metody se při této metodě provádí uvolnění dýchacích cest a odstranění tkání, které při spánku vibrují, čímž způsobují chrápání. Ve srovnáním s laserem je však metoda plazmy mnohem šetrnější, protože využívá nižších teplot. Ošetřené místo po zákroku nekrvácí a je i kratší doba rekonvalescence. Tento zákrok není zatím hrazen zdravotními pojišťovnami.

Operace nosní mandle

Velmi častou příčinou chrápání je zduřelá nosní mandle, což lze řešit jejím odstraněním. Tento zákrok se provádí chirurgicky v celkové anestezii, a to nejčastěji u dětských pacientů. Dalším důvodem k odstranění nosní mandle je, že u některých pacientů představuje ložisko infekce, které je příčinou časté rýmy a dalších zdravotních problémů. Nosní mandle je však zároveň důležitou součástí imunitního systému (brání vniknutí virů dovnitř), a proto se její odstranění provádí jen, když je k tomu závažný důvod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here