Domů Nemoci Onemocnění dýchacích cest Chronická rýma

Chronická rýma

Rýma je obecně považována za banální onemocnění. Pokud však není doléčena, může se z ní stát chronická rýma, která je zdrojem celé řady nepříjemných zdravotních komplikací. Chronická rýma může mít i jiné příčiny, například zvětšené nosní mandle nebo přecitlivělost na některý z alergenů, nejčastěji se jedná o pyl nebo prach.

Akutní versus chronická rýma

Rýma je nezávažné, ale velmi nepříjemné onemocnění dýchacích cest, které se projevuje pocitem ucpaného nosu, zhoršeným dýcháním a celkovou únavou. Mezi další příznaky patří kýchaní, případně se může přidat také kašel (a to zejména když pacient leží, protože mu rýma stéká dolů a dráždí průdušky) a zvýšená teplota. Akutní rýma obvykle netrvá déle než týden nebo 10 dní. Pokud je její trvání delší než několik týdnů, případně dochází k velmi frekventovanému výskytu, jedná se o chronickou rýmu (katarální rinitidu).

Jak léčit rýmu

Protože chronická rýma velmi často vzniká z nezávažného onemocnění – z běžné (akutní) rýmy, která není řádně léčena či doléčena, je důležitou součástí prevence správná léčba akutní rýmy. Ta spočívá v dodržení klidového a dostatečného pitného režimu a medikaci. Osvědčeným pomocníkem při léčbě rýmy jsou nosní kapky, které uvolňují ucpaný nos a pomáhají tak organismu, aby se zbavil sekretu. (Nosní kapky jsou však na druhou stranu velmi zrádné, protože mohou být příčinou chronické rýmy, a to tak, že si na nich organismus může vytvořit závislost a po skončení užívání pociťovat abstinenční příznaky. Z tohoto důvodu se nesmí kapky užívat dlouhodobě, jak je ostatně uvedeno v příbalovém letáku. Jednotlivé druhy kapek lze ale střídat. ) Ke snižování teploty se používá nejčastěji Paralen, odborníci však doporučují nesnižovat teplotu pod 38 stupňů Celsia, protože zvýšená teplota v intervalu od 36,7 do 38 stupňů pomáhá organismu bojovat s chorobou. K léčbě zánětu pak přispívá konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu C.

Komplikace onemocnění

Pokud se rýma dostane do vedlejších nosních dutin nebo do ucha, kde způsobí zánět, pro který je typický nažloutlý až nazelenalý sekret, vyžaduje obvykle léčbu antibiotiky. Úlevu od rýmy dále přinášejí přírodní antibiotika, jako je například česnek, zázvor nebo japonské švestky umeboshi. Ke zlepšení stavu rovněž přispívá inhalace par z mořské soli. Tato komplikace pro chronickou rýmu typická. Pacient, který řádně nedoléčil akutní rýmu, si může vypěstovat chronickou formu onemocnění, která nejčastěji zasahuje právě vedlejší nosní dutiny. Pacientům, kteří se do této situace dostali, se doporučuje provádět výplachy nosu vodou s rozpuštěnou mořskou solí dvakrát denně, ráno a večer jako součást každodenní hygieny. K tomuto účelu se dá zakopit speciální plastová konvička pro výplach nosních dutin, která je volně prodejná v lékárně.

Operace nosní mandle

Chronická rýma se velmi často objevuje u dětí, a to až u 10% z nich. Její typickou příčinou v předškolním věku je zvětšená nosní mandle, která působí jako ložisko infekce, a proto lékaři (operaci navrhuje ORL specialista) v mnoha případech doporučují její odstranění. Operace se provádí v celkové anestezii (nejčastěji u dětí do 6 let věku) a ve většině případů vede ke zlepšení stavu. Délka doby hospitalizace se pohybuje od 1 do 3 dnů.

Léčba chronické rýmy

Chronická rýma se léčí posilováním imunity, která zahrnuje několik důležitých aspektů, zejména pak zdravou životosprávu a užívání potravinových doplňků. Pacientům rovněž prospívá dlouhodobý pobyt u moře a výše zmíněné výplachy nosu, které působí také preventivně. Některé formy chronické rýmy (hypertrofickou rýmu, která se projevuje zduřelou sliznicí, ucpaným nosem, zúžením nosních průduchů, a tím ztíženým dýcháním) lze léčit laserem. Zákrok se provádí v lokální anestezii.

Alergická neboli senná rýma

Jistým druhem chronické rýmy je také alergická rýma, civilizační onemocnění, které trápí čím dál širší okruh populace. V případě alergické rýmy zahájí imunitní systém při vdechnutí alergenu tvorbu protilátek – tato reakce vede k nadměrnému uvolnění histaminu, který vyvolá zánět projevující se vodnatým výtokem. Reakce pacientů na zánět je velmi individuální, mezi časté projevy patří zarudnutí spojivek, otok očních víček, kopřivka nebo astma (zúžení průdušek). V tomto případě se k léčbě používají antihistaminika, léky vedoucí k potlačení reakce. Nevýhodou těchto léků je, že léčí následek, nikoli příčinu.

Prevence rýmy

Mezi obecné zásady prevence rýmy patří konzumace stravy bohaté na vitamín C a zinek, které přispívají k posilování imunity (zejména v zimním období) a otužování. Ideální způsob, jak posilovat imunitu, přestavuje saunování. Součástí prevence je také vyvážený jídelníček, dostatečný pitný režim, pravidelná pohybová aktivita a dostatek spánku.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here