Domů Nemoci Ostatní Chronická žilní nedostatečnost dolních končetin

Chronická žilní nedostatečnost dolních končetin

Chronická žilní nedostatečnost neboli insuficience je civilizační onemocnění postihující žilní systém dolních končetin. Způsobuje dlouhodobou poruchu návratu žilní krve z dolních končetin směrem k srdci, což vyvolává typické příznaky onemocnění – pocity těžkých a unavených nohou, otoky a bolesti dolních končetin, mravenčení a také noční křeče. Svým výskytem se řadí mezi vůbec nejčastější zdravotní potíže spojené s dolními končetinami – ve vyspělém světě totiž žilní nedostatečností trpí až 50 % populace.

Jak vzniká žilní nedostatečnost?

Abychom mohli problematiku chronické žilní insuficience pochopit, je nutné objasnit si, jakým způsobem je krev z dolních končetin odváděna. Starají se o to dva žilní systémy dolních končetin – hluboký a povrchový, které jsou vzájemně propojeny spojkami. Hluboké žíly i spojky s povrchovým systémem žil jsou vybaveny chlopněmi, které jsou ještě spolu s činností svalové pumpy zodpovědné za tok krve pouze jedním směrem, a to k srdci, tedy vzhůru proti zemské přitažlivosti. Ke správné funkci je navíc potřeba, aby žilní stěna byla dostatečně pevná a okolní vazivo pružné. Pokud tomu tak není, nebo pokud je svalová činnost oslabena a chlopně nedomykají, dochází ke zvýšení krevního tlaku v povrchovém systému, k rozšíření žil, městnání krve a úniku tekutin do okolních tkání.

Příčiny vzniku tohoto onemocnění jsou variabilní. Bylo prokázáno, že jistou roli hrají dědičné sklony k nedostatečné funkci žilního systému, zatěžující především ženské pohlaví. Podstatný je také věk – výskyt nemoci se s věkem zvyšuje. Tyto faktory samozřejmě nelze nijak ovlivnit, ale existují i rizikové vlivy, kterým lze předcházet. Patří mezi ně nadváha, hormonální vlivy u žen (počet těhotenství, hormonální léčba), časté dlouhé sezení či stání (vliv zaměstnání), nedostatek pohybu, který jinak podporuje činnost svalové pumpy, kouření či časté zácpy. Žilní nedostatečnost vzniká často také jako sekundární komplikace po žilní trombóze.

Příznaky, které signalizují, že žilní systém nefunguje správně

Příznaky tohoto typu žilního onemocnění se rozvíjejí postupně, často i po řadu let. Zpočátku se problémy nijak objektivně nemanifestují, pacient si stěžuje na pocit těžkých unavených nohou, na mravenčení či noční křeče (křeče v lýtkách). Poruchy drenáže se však brzy začínají projevovat otoky a bolestivostí nejprve v oblasti kotníků, které se šíří až na bérce. V důsledku porušení hlubokého systému žil dochází k přetížení systému povrchního, což se projevuje rozšířením povrchových žil a vznikem varixů. V dalším stádiu se objevuje změna barvy kůže, její tvrdnutí a další kožní změny, např. svědivý ekzém, zvýšená pigmentace a různé typy dermatitid. Onemocnění může doprovázet i tvorba tzv. metliček, drobných nafialovělých žilek snadno viditelných pod kůží. Schopnost regenerace tkání dolních končetin se výrazně snižuje, proto se různá poranění na dolní končetině špatně hojí a jsou náchylná k infekci. Vážnou komplikací neléčené žilní insuficience je pak bércový vřed, otevřená nehojící se rána, která se vyvíjí zevnitř.

Léčba onemocnění

Při léčbě chronické žilní nedostatečnosti se většinou postupuje konzervativně, bez nutnosti chirurgického zásahu. V první řadě je důležitá kompresivní léčba, kdy pacient musí pravidelně nosit elastické kompresivní podkolenky či punčochy. Dále se pacientům podávají tzv. venofarmaka – léky zpevňující žilní stěnu a zlepšující průtok krve tkáněmi. Pokud je však žilní systém dolních končetin vážně poškozen, je nutné operativní řešení, při kterém se např. obmění poškozené žilní chlopně. Současně je nutné i zavést režimová opatření, která jsou pro léčbu podstatná (zvýšení pohybové aktivity, cvičení, omezení váhy, dlouhého sezení či stání atd.).

Jak si mohu pomoci sám

Na závěr přinášíme několik rad, jak se chovat preventivně vůči žilní nedostatečnosti dolních končetin:

  • pravidelně vyvíjejte pohybovou aktivitu, neboť dostatek pohybu posiluje svalovou pumpu odpovědnou za návrat žilní krve k srdci
  • pokud máte sedavé zaměstnání a je-li to možné, mějte nohy ve zvýšené poloze, s nohama cvičte (ohýbejte je v kolenou, kružte kotníky atd.), dělejte přestávky a často se během pracovní doby procházejte
  • vyvarujte se rizikovým faktorům, které můžete ovlivnit – nadváha, kouření
  • noste pohodlné, neškrtící oblečení
  • účinnou prevencí, zvlášť pokud se u vás již objevily křečové žíly, je nošení kompresivních punčoch zejména při cestování či dlouhém sezení a stání
  • žilní stěnu posiluje i sprchování dolních končetin studenou vodou

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here