Chronický průjem je forma průjmu, která má trvání delší než 4 týdny.
Chronický průjem může mít řadu příčin a je nutné příčinu odhalit, tj. osobu s chronickým průjmem pořádně vyšetřit.
Obsah článku
Dělení chronických průjmů:
Chronické průjmy mají různé příčiny a některé zde zmíníme.
Dlouhodobé formy infekčních průjmů:
Někteří patogeni mohou být příčinou dlouhodobého průjmu. Pozor by si měli dát i cestovatelé. Původci dlouhodobých průjmů mohou být např. bakterie Escherichia coli, Yersinia enterocolica nebo paraziti jako Giardia lamblia, Cryptosporidium. Tyto průjmy se léčí antibiotiky nebo antiparazitiky.
Dlouhodobé infekční průjmy mohou být způsobeny také antibiotickou nebo jinou léčbou. V takových případech může dojít k přemnožení bakterie Clostridium difficile.
Chronické průjmy provázející chronické střevní záněty:
Mezi nejznámější chronické střevní záněty patří Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Mohou však být také u celiaků, kteří nedodržují bezlepkovou dietu, u alergických onemocnění. Tato onemocnění mohou být provázena dlouhodobými průjmy.
Průjmy u nádorových onemocnění:
Některé nádory produkují látky, které mohou urychlit peristaltiku střev a vyvolat tak chronický průjem (karcinoid, gastrinom, VIPom)
Průjmy u alergií a intolerancí:
Mnohé potravinové alergie a intolerance se mohou projevovat dlouhodobými průjmy, pokud konzumujeme potravinu, která není organismem tolerovaná.
Průjmy způsobené léky a léčbou:
Některé léky a léčebné postupy mohou způsobovat průjmy. Nemusíme asi zmiňovat užívání projímavých léků. Průjem mohou vyvolat také některé léky snižující hladinu tuků v krvi, léky podporující peristaltiku v trávicím traktu (prokinetika), některá psychofarmaka a také chemoterapeutika.
Chronický průjem může být způsobem také ozařování v oblasti břicha. To totiž vyvolává poškození střevní sliznice a zánět ve střevě.
Chronické průjmy u nemocí s poruchou motility
Chronický průjem může provázet také onemocnění, při nichž je narušená motilita (pohyb) v trávicí soustavě. Do této skupiny patří například dráždivý tračník.
Chronický průjem u chronického alkoholismu:
U některých chronických alkoholiků se může objevit průjem, který může trvat týdny. Jedná se o poškození střevní sliznice a narušení funkce jater a slinivky.
Vyšetření při chronickém průjmu:
U chronických průjmů je potřeba pacienta řádně vyzpovídat na dobu trvání průjmu, jeho frekvenci, doprovodné příznaky atd.
Poté se volí vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí hypotézy, které si lékař udělá.
Důležité je vyšetření trávicího traktu. Nejprve je možné začít ultrazvukem břicha nebo RTG snímkováním. Je možné využít také vyšetření, která jsou přesnější např. CT nebo magnetickou rezonanci.
Nedílnou součástí vyšetřování u chronických průjmů je vyšetření stolice na přítomnost patogenů.
Dále se pokračuje invazivními vyšetřeními, tj. endoskopií (gastroskopie, koloskopie), při nichž se odebírá také vzorek tkáně trávicího traktu, tj. biopsie.
Další vyšetřovací metodou u chronických průjmu bývá enteroklýza, jedná se o radiodiagnostické vyšetření, při němž se do trávicího traktu dostává kontrastní látka a vzduch a následně se trávicí trakt rentgenuje.
Samozřejmostí je také vyšetření krve.
Léčba chronických průjmů:
Vzhledem k tomu, že chronický průjem může mít řadu příčin, není možné vypíchnout jednu léčbu. Odvíjí se od nalezené příčiny.