Domů Nemoci Ostatní Chronický únavový syndrom: příznaky, léčba

Chronický únavový syndrom: příznaky, léčba

Chronický únavový syndromÚnava je přirozený obranný mechanismus, který říká organismu, aby si odpočinul od činnosti fyzické i psychické. Říká tělu, že schopnost vykonávat různé činnosti je snížena. Na únavu bychom proto měli reagovat dostatečným odpočinkem a v noci spánkem. Únava se však může stát i nepříjemnou vleklou nemocí v okamžiku, kdy se začne objevovat bez jakýchkoli předchozích příčin. Mluvíme o tzv. chronickém únavovém syndromu, který je v naší současné populaci stále rozšířenější.

Stručně o chronickém únavovém syndromu

Únavový syndrom je chronické onemocnění typické dlouhodobými komplikacemi v podobně abnormální únavy a vyčerpanosti organismu. Postihuje nejvíce ženy v produktivním věku 25-40 let. Zřejmá příčina onemocnění nebyla dosud rozpoznána. Diskutuje se, že nástup nemoci mohou zapříčinit akutní infekce, depresivní stavy, nedostatečně fungující imunitní systém i dědičnost. Vše je ovšem ve sféře velkých otazníků. Průběh onemocnění se nápadně podobá chřipkovým stavům – pacienti se cítí slabí, unavení a vyčerpaní jako během nemoci nebo těsně po ní. Aby však mohlo být onemocnění diagnostikováno, je potřebné, aby tyto stavy trvaly přes 6 měsíců a neměly žádnou jinou zjevnou příčinu (např. jinou nemoc, úraz apod.). Podstatné také je, že se pacient cítí neadekvátně unaven, ačkoli třeba vůbec nic těžkého (fyzicky i psychicky) nevykonával. Chronický únavový syndrom postihuje nejčastěji přetížené lidi dnešního moderního světa, kteří si nedopřejí, nebo nemohou dopřát kvalitní odpočinek.

Příznaky onemocnění

Jak už bylo napsáno, únavový syndrom je charakteristický nadměrnou únavou, zesláblostí a vyčerpaností organismu. Onemocnění je však mnohem složitější a může jej provázet řada dalších symptomů, jejichž kombinace právě udává, zda se jedná o únavový syndrom nebo nikoli. Únavu mohou doprovázet například typické chřipkové stavy – zvýšená teplota, bolesti v krku, slabosti svalů, bolestivost mízních uzlin, bolesti hlavy a kloubů – i psychologické obtíže (deprese, zmatenost, poruchy koncentrace), poruchy spánku a mnohé další. Typický je také náhlý nástup nemoci během několika dnů i hodin.

Léčba onemocnění

Pacient, který přijde k lékaři s dlouhodobou únavou, je poslán k odborníkovi a podroben důkladné anamnéze, aby se zjistilo, zda není úporná únava způsobena některou jinou nemocí (např. rakovinou) a zda dostatečně funguje imunitní obranný systém organismu. Kromě specifických vyšetření se provádí rozbor krve a moči a zjišťuje se, zda pacient netrpí některou psychickou poruchou. Pokud je únavový syndrom diagnostikován, pacient je předán do rukou odborníků v imunologických ambulancích či na pracovištích, která se na léčbu této nemoci přímo specializují.
Léčba únavového syndromu spočívá především ve změně životního stylu. Jedině dostatečný a kvalitní odpočinek může vést ke zlepšení obtíží nebo dokonce zotavení. Léková forma léčby je spíše zaměřena na konkrétní symptomy, při zánětu se podávají antibiotika, na bolesti analgetika apod. Ke zvýšení energie mohou pomoci různé k tomu určené přírodní i chemické preparáty. Podávají se i léky zvyšující obranyschopnost a harmonizující pochody v těle. Onemocnění lze objektivně vyléčit, ale jeho recidivy nejsou bohužel nijak vzácné.

Společenský život s únavovým syndromem

Chronický únavový syndrom je vysilující onemocnění, které postiženého donutí k pracovní neschopnosti. Během této doby by pacient měl dopřát organismu dostatek potřebné regenerace. Na druhou stranu v obdobích, kdy se bude cítit lépe, je potřebné, aby tuto dobu využil co nejefektivněji. Je dobré dostatečně cvičit, aby svalstvo neochabovalo a zdravě a plnohodnotně se stravovat. Ve společenském životě a často i u lékařů se mnozí nemocní únavovým syndromem setkávají se zlehčováním jejich problémů, které je však ještě více zahání do pochybností, depresí a apatie. V roli kontaktní osoby s nemocným je proto nutné chovat se ohleduplně, spolupracovat s nemocným, pomáhat mu a nenechat ho svým chováním upadnout do myšlenek, že je „k ničemu“. Únavový syndrom je regulérní nemoc, kterou může v dnešním uspěchaném světě onemocnět každý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here