Domů Nemoci Příznaky Čichové halucinace

Čichové halucinace

Čichové halucinace jsou odborně známé pod pojmem Phantosmie. Co se pod tímto termínem skrývá? Inu to, že cítíte to, co vlastně není. Touto poruchou může být postižena jedna nosní dírka, ale klidně i obě nosní dírka. Bohužel Phantosmie, nebo také kakosmie, je bohužel spojena s vnímáním nepříjemných vůní.

Občasné nepříjemné pociťování zápachu je obvykle normální. Stejně jako se objeví, tak i odezní. Pokud nezmizí, nebo se tyto mylné vjemy vrací, jde o velice nepříjemný stav, který může i dost významně narušit kvalitu života. Problém se ponejvíce objevuje u žen ve věku od 15 do 30 let. První halucinace trvá od pěti do dvaceti minut. Časem se však délka halucinací může prodlužovat.

Čím mohou být tyto čichové halucinace způsobeny?

Tyto čichové halucinace mohou být spojeny s různými zdravotními problémy, které mohou být spojeny s nosem (např. nosní polypy) anebo také i zuby. Jindy může jít o příznak neurologického onemocnění, jež mohou být spojeny s nádorem mozku, Parkinsonovou chorobou, mozkovou mrtvicí nebo poraněním hlavy. Halucinace se mohou objevit i u migrény, deprese, u některých duševních poruch, psychotických poruch, bipolární poruchy či u otravy léky, alkoholem. Sklon, k tomu mají i ti, co jsou vystaveni určitým druhům chemikálií, jež kouří anebo absolvují radiační léčbu hlavy i krku. Doprovázet může i různé infekce horních dýchacích cest, zánětu vedlejších nosních dutin, poškozeného temporálního laloku.

Příznaky, které čichové halucinace doprovází

Bylo prokázáno, že tyto halucinace jsou často spojeny se změnami nálad a depresemi. Není však známo, jestli jsou skutečným projevem deprese. Čichové halucinace se objevují i u Parkinsona. Někdy má spojitost s nepravidelnými pohyby střev. Nemocní si vedle halucinací mohou stěžovat i na sluchové a vizuální halucinace, křeče a mohou být zmatení nebo je trápí ztráta povědomí.

Diagnostika

Nejnáročnějším úkolem pro lékaře je odhalit příčinu, která čichové halucinace způsobuje. Možností, které jsou nějakým způsobem spojeny s čichovými halucinacemi, je totiž mnoho. Prvním diagnostickým krokem lékaře je tedy snaha zjistit, zda vaše čichové halucinace nejsou spojeny i s chuťovými.

Jak se čichové halucinace léčí

Základem úspěšné léčby je správná diagnostika a odhalení skutečné příčiny. Povětšinou však není skutečná léčba dost možná, protože jednoduše neexistuje. Řada lidí se tedy musí s danou situací smířit. Někdy nepříjemné čichové halucinace může zmírnit nucený pláč, zadržování dechu, oplachování nosu vincentkou, užívání léků proti otoku sliznic. Jednou z možností, jak se pokusit zmírnit tento problém, je použití lokálního anestetika. Velmi efektivní je pravidelné oplachování nosních sliznic Vincentkou a užívání nosního spreje s Vincentkou. Tuto léčebnou metodu můžete provádět několikrát denně.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here