Domů Nemoci Kůže Čím mazat jizvy po operaci

Čím mazat jizvy po operaci

Po každém operačním zákroku zůstávají jizvy. Jde přece jen o výrazné porušení celistvosti kůže. Není možné, aby tyto rány byly zhojeny zcela bez jizev. Stejně tak není možné, abyste jizvy odstranili naprosto dokonale. 

O jizvách po operacích, co jejich vzhled ovlivňuje

Jizvy vznikají důsledkem hojivých procesů, které mají obnovit celistvost kůže. Každá jizva je jiná. Každá se však liší od okolní dosud neporušené tkáně. Liší se obvykle již na první pohled. Vzhled jizvy ovlivňuje to, kde se nachází, jakým způsobem vznikly, o jakou operaci šlo, kudy jizva prochází, jaké hojící schopnosti má daný člověk a jaký byl průběh hojení. 

Aby byla jizva co nejmenší

Ihned po operaci je nutno začít o ránu pečovat. Udržujte ránu v čistotě, omývejte ji čistou tekoucí vodou a dezinfikujte vhodným dezinfekčním prostředkem. 

K zahojení je zapotřebí asi 6 týdnů. Po tu dobu je nutné vynechat cvičení a další nevhodné aktivity. 

Péče o nově vzniklou jizvu

Aby jizva po operaci byla co nejmenší a co nejhezčí, je nutné se o ni pečlivě starat minimálně 6 měsíců od vzniku rány. 

  • Základním kamenem této péče je důkladné promašťování jizvy a jejího okolí hojivou mastí nebo gelem. Na trhu je dnes už celá řada léčivých přípravků, které vám s péčí o jizvu mohou efektivně pomoci. Nemusíte však utrácet velké peníze, protože nejlepší je stejně vepřové sádlo a měsíčková mast. 
  • Pomoci mohou i speciální náplasti, které jsou určeny k podpoře hojení jizev. 
  • Vhodné je také provádět tlakovou masáž. Je to velmi účinné. Masáž podporuje měknutí jizev a plastické splynutí jizvy s okolím. Můžete s ní začít zhruba jeden až dva týdny po vytažení stehů. Masáž probíhá tak, že se na zahojenou ránu tlačí proti pevnému podkladu takovou silou, aby došlo k odkrvení tkáně. Tlak je nutné udržet po dobu 30 sekund. Pak tlak posunete vedle a opakujte po celé ploše jizvy. Masáž provádějte třikrát denně po dobu deseti minut. Pokud vydržíte, do dvou měsíců uvidíte efekt.  
  • Chraňte svou jizvu před výraznými výkyvy teploty.
  • Nejméně po dobu šesti měsíců, ideálně však jeden rok, jizvu neopalujte a chraňte ji před slunce krémy s vysokým ochranným faktorem. 
  • Dejte si pozor na její odření nebo opětovné poranění. 

Přípravky pro ošetření jizvy

Vedle vepřového sádla a měsíčkového krému můžete použít i hemagel, vitamín E a bambucké máslo. Hemagel je přímo vyvinutý k hojení ran. Není vhodný k řešení starších jizev. Vitamín E není až tak nutné užívat v tabletách, ale potírat ránu. Přidává se hodně do různých olejů, takže stačí vybrat ten správný. Bambucké máslo pak nehojí pouze strie, ale i jizvy. To nejlepší je neparfémované a bez konzervačních látek. 

Co udělat, když tu nevzhledná jizva už je

Jizvy se zcela nezbavíte, můžete ji však zmenšit na minimum s pomocí laseru, peelingu, dermabraze nebo také vyříznutím té staré jizvy a následného sešití kůže plastickým stehem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here