Domů Nemoci Léky Clarinase

Clarinase

Clarinase je lékem na sezónní alergii, jež je kombinací dvou léčiv. Jde o antihistaminikum loratadin a dekongestivum pseudoefedrin. V konečném výsledku má zmírňovat nepříjemné projevy spojené se sezónní alergií, čili rýmou, kýcháním, pálením nosu, pálením očí, výtokem z nosu a pocitem ucpaného nosu. 

Kontraindikace

Lék nesmí užívat lidé s přecitlivělostí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Dále pak Clarinase nesmí užívat ti, jež jsou léčen ireverzibilními inhibitory monoaminooxidázy anebo u nichž byla tato léčba ukončena do dvou týdnů. Nesmí jej užívat nemocní s glaukomem s úzkým úhlem, ti, co trpí retencí moče, kardiovaskulárními chorobami, ischemickou chorobou srdeční, zvýšenou funkcí štítné žlázy, tam, kde existuje riziko vzniku krvácivé mozkové příhody. 

Dále se nesmí užívat s jinými vazokonstrikčními látkami nebo dekongesčními látkami.

Lék se nesmí užívat ani v průběhu těhotenství. 

Zvláštní upozornění

Důležité je, abyste nepřekračovali doporučené dávky určené lékařem. U užívajících nad 60 let stoupá riziko výskytu možných vedlejších účinků. Nesmí se podávat se sympatomimetiky.

Nesmí být podáván pacientům s poruchou funkce ledvin anebo jater.

V případě výskytu vysokého krevního tlaku, zrychleného srdečního pulzu, palpitace, srdeční arytmie, nauzey či jakýchkoliv jiných neurologických příznaků, musí být léčba přerušena. 

Vlivem sympatomimetik může docházet ke stimulaci centrálního nervového systému, což se může projevovat křečemi, kardiovaskulárním kolapsem, nízkým tlakem. hrozí i předávkování. Ojediněle se může objevit při užívání přípravků s pseudoefedrinem akutní generalizovaná závažná kožní reakce. Dejte si proto pozor na objevení horečky, erytému,malých pustul. Ihned přerušte léčbu a vyhledejte lékaře. 

Ti, kdo užívají digitalis, mají srdeční arytmii, vysoký krevní tlak, mají v anamnéze infarkt myokardu, cukrovku, bronchospazmus, by měli být tímto lékem léčeni velice obezřetně. 

Lékaři by měli věnovat zvýšenou pozornost i u těch, kdo má peptický vřed, pyloroduodenální obstrukci, hypertrofii prostaty, obstrukci hrdla močového měchýře a zvýšený nitrooční tlak. 

Sportovci by pak měli vědět, že užívání tohoto léku vede k pozitivnímu dopingovému testu.

Nežádoucí vedlejší účinky

Velmi často se může objevit žízeň, nervozita, spavost, deprese, neklid, anorexie anebo naopak neschopnost spát. Méně často se objevuje slzení, návaly horka, zkreslená chuť, závratě, zvýšené pocení, třes a zmatenost. Dále pak je možný výskyt zvonění v uchu, zrychleného srdečního pulzu, palpitace. Často se objevuje zácpa, nevolnost, sucho v ústech, bolest hlavy a únava. Známé jsou i křeče, točení hlavy, zvýšení krevního tlaku, kašel, bronchospazmus, abnormální funkce jater, alopecie a retence moči. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here