Domů Nemoci Léky Clindamycin

Clindamycin

Clindamycin patří v současné době k nejužívanějším antibiotikům. Spadá do skupiny linkosamidových antibiotik. Jeho hlavní léčebnou látkou je sloučenina zvaná klindamycin. Toto antibiotikum známe i pod názvem Klindamycin nebo také Dalacin.  

Jak to funguje

Clindamycin blokuje bakteriální metabolismus. Narušuje tvorbu bakteriálních bílkovin. Brání bakteriím v jejich rozmnožování a dokáže je i přímo usmrcovat.

Indikace

K nejčastějším indikacím patří infekční onemocnění středního ucha, infekce kostí a kloubů, zánětlivé onemocnění pánevního dna, zubní infekce, otravy krve, onemocnění hrdla streptokokovou infekcí, zápal plic, endokarditida, syndrom toxického šoku, toxoplazmóza, sarkoidóza anebo infekce spojena s gardnerellou. Někdy se podává v případě na meticilin rezistentního zlatého stafylokoka. Někdy se užívá i k léčbě akné. Spolu s chininem se pak užívá i k léčbě malárie. Vždy se však jedná o poměrně dost závažné stavy. Jde o jedno z nejsilnějších antibiotik, které máme.

Clindamycin není schopný vyléčit

Antibiotikum není schopno vyřešit infekce způsobené bakteriemi Enterococcus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa a ty způsobené koliformními bakteriemi.

Jak se Clindamycin užívá a dávkuje

Clindamycin se může podávat ve formě tablet, krému, ale i injekcí. V tabletách je ve formě tvrdých tobolek o 150 nebo 300 mg účinné látky. Lék se podává společně s jídlem a měl by se zapít celou sklenicí vody o 250 mililitrech. Jinak hrozí podráždění jícnu. Obvykle se podává 600-1800 mg za den rozdělených do dvou, třech nebo čtyř stejných dávek. Děti tento lék mohou pouze v tom případě, že jsou schopné tobolku spolknout. U nich se podává 8-25 mg na kilogram a den, rozdělené do třech nebo čtyř stejných dávek.

Dávkování je upraveno lékařem v případě léčby některých onemocnění. V některých případech je nutné lék podávat nitrožilně. Může se však naředit i do fyziologického roztoku a může se užít k oplachování ran. Délku užívání pak určuje lékař. I ta se liší podle toho o jaké onemocnění jde. Obvykle se však jedná o dobu pohybující se v rozmezí 7-10 dnů.

Zvláštní upozornění

  • Lék není vhodný pro nemocné s přecitlivělostí na jakoukoliv látku obsaženou v léku.
  • S užíváním tohoto léku je zapotřebí užívat probiotika.
  • Zvýšenou pozornost je nutno dbát u pacientů s průjmovým onemocněním anebo tam, kde po užití antibiotik vzniklo průjmové onemocnění. Tam toto antibiotikum pak nesmí být podáváno.
  • Není vhodný pro léčbu meningitidy.
  • U delší léčby by se měly zkontrolovat játra a ledviny.
  • Lék obsahuje laktózu.
  • Užívání léku může podpořit rozvoj kvasinkové infekce.
  • Lék není určen pro těhotné a kojící.

Nežádoucí účinky

K největším rizikům užívání Clindamycinu je vznik vaginální infekce a pseudomembranózní kolitidy. To je spojeno s urputnými průjmy.

Dále se často objevuje i kopřivka a vyrážka. To je zase spojeno s alergickou reakcí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here