Domů Nemoci Léky Clopidogrel

Clopidogrel

Clopidogrel je lék, který náleží do skupiny léků na ředění krve. Užívají ho především lidé s nemocným srdcem. Jeho hlavní účinnou látkou je clopidogrel sulfát. 

Indikace Clopidrogelu

Clopidrogel se užívá v rámci prevence trombotických příhod. Jde především o lék pro dospělé po infarktu myokardu, po ischemické cévní mozkové příhodě nebo s prokázanou ischemickou chorobou dolních končetin. Dále se užívá tam, kde je akutní koronární syndrom bez ST elevace, s implantací stentu, kde je fibrilace síní. 

Kontraindikace

Lék nesmí užívat ti, kteří jsou alergičtí nebo přecitlivělí na léčivou látku obsaženou v léku, sojový olej, podzemnicový olej anebo jakoukoliv další látku obsaženou v léku. Nesmí ji užívat pacienti se závažnou poruchou funkce jater, nebo tam, kde je aktivní patologické krvácení, třeba z peptického vředu nebo krvácení do mozku. 

Zvláštní upozornění

  • Vzhledem k tomu, že lék ředí krev, je nutné být na pozoru pokud se objeví nějaké podezřelé krvácení. Pravidelně by měl být preventivně také kontrolován krevní obraz. 
  • Na pozoru by měli být lékaři i tam, kde se objeví nějaké trauma, nebo je nezbytná nějaká operace anebo nějaký nekonzervativní zákrok. Stav se může zhoršit i tam, kde se lidé léčí heparinem, NSAID, selektivními inhibitory pro zpětné vychytávání serotoninu, pentoxifylin a podobně. 
  • Pacienti by měli být bedlivě sledováni i okultní krvácení pár týdnů po zahájení léčby a dále i po invazivním kardiologickém výkonu. 
  • Objevit se může i získaná hemofílie. 
  • Zvláštní opatrnosti je zapotřebí u poruchy funkce ledvin, zvlášť pokud mají sklon ke krvácení. 

Interakce

  • Léky se nesmí podávat spolu s dalšími léky na ředění krve. 
  • Nesmí se ani užívat s inhibitory glykoproteinu. 
  • Účinek Clopidogrelu ovlivňuje i kyselina acetylsalicylová. 
  • Omeprazol by měl být podáván ve stejné chvíli jako Clopidogrel nebo s 12 hodinovým odstupem. 
  • Není to lék, který by bylo dobré užívat v průběhu těhotenství a kojení. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům spojené s užíváním tohoto léku je krvácení. A to až u 10%. Komplikace se objevují především tam, kde před operací nebyl čas lék alespoň 5 dní před zákrokem vysazen. Krvácení se může objevit v oblasti očí i mozku.Častější jsou však modřiny a krvácení z nosu, krvácení do trávicího traktu. Dále jsou časté i průjmy, bolesti břicha a dyspepsie. Často se objevuje i vřed v duodenu a žaludku, zánět žaludku, zvracení, nevolnost, zácpa, vyrážka, svědění a krvácení do podkoží. 

Dávkování

Lék se vždy užívá podle toho, jak vám řekne váš lékař. Všeobecně se však u akutních stavů se mnohdy podávají až 4 tablety o 75 miligramech u chronických stavů se obvykle užívá jedna tableta o 75 gramech denně. Lék nepoužívejte po datu spotřeby, který je uveden na balení.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here