Domů Nemoci Nervová soustava Co je umělý spánek a probuzení z umělého spánku

Co je umělý spánek a probuzení z umělého spánku

Umělý spánek je stav vytvořený za užití farmak se snahou docílení hlubokého útlumu vědomí. Lékaři se za jeho pomoci snaží dosáhnout léčebného efektu. Provádí ji anesteziolog a jeho cílem je ochrana a léčba nemocného. Do umělého spánku je nemocný nejčastěji uváděn z důvodu ohrožení poškození mozku, avšak nejen to je skutečný důvod, proč je v současné době umělý spánek, jež je jistou formou anestézie, využíván. Nutno si uvědomit, že se jedná vlastně o uměle vyvolané kóma.

Co je umělý spánek

Oproti klasickému usnutí totiž tento spánek nemá různé fáze, ale nemocný je udržován pouze v jednotném stavu nevědomí. Stav je plně kontrolovaný lékařem a je možné jej rychle a bezpečně změnit a nemocného v případě potřeby z umělého spánku probrat. Umělý spánek je navozen podáním řízené dávky barbiturátů, přesněji se jedná obvykle o pentobarbital a thiopentalu.

K čemu dochází v průběhu umělého spánku?

V průběhu tohoto stavu dochází k snížení základního metabolismu, což umožňuje se zotavit s proběhlých traumat. Vypnuté je rovněž i vnímání bolesti. Útlum rovněž vede k snížení množství kyslíku, který pro svou správnou funkci mozková tkáň potřebuje. Pobytem v umělém spánku je tak mozek chráněn i před nedostatkem kyslíku. Pozitivní jistě rovněž je i snížení intrakraniální hypertenze.

Kdy se užívá umělého spánku

Umělý spánek je skvělým léčebným prostředkem nejen u poranění hlavy, ale i nitrolebečního aneurysmatu, krvácení do mozku, mrtvice a velkého epileptického záchvatu. Umělý spánek se užívá i při léčbě vztekliny, při popáleninách a jiných traumatech.

Důvody užití umělého spánku

Navozením umělého spánku chce lékař dosáhnout snížení otoku a tlaku mozku, chce zmírnit škody, které nastaly nenadálým zdravotním stavem; dává nemocnému čas na uzdravení a dovoluje mozku odpočinout si po náročném zákroku.

Jaké jsou potencionální komplikace umělého spánku?

I když je tento stav přísně hlídaný, přeci jen jde o náročný zásah do integrity člověka, takže může dojít k přílišnému snížení krevního tlaku, oslabení srdečního svalu, zhoršení krevního oběhu, což nakonec může vést k srdečnímu selhání, skutečnému kómatu a k infekcím. Ty jsou navíc obvykle odolné vůči běžným antibiotikům.

Probuzení z umělého spánku

K probuzení z umělého spánku dochází na příkaz lékaře a pokud vše funguje správně, nemělo by jít o nějaký problém. V případě potřeby je možné nemocného ze spánku probrat i rychle. Nemocný by v umělém spánku neměl přetrvávat déle, než je to nezbytně nutné, protože pak se může potýkat s psychickými problémy a posttraumatickým šokem. Některým nemocným potom zůstaly živé noční můry a halucinace.

I přes jisté riziko je však umělý spánek velice efektivní léčbou, jež výrazně zlepšila šance na přežití u řady velmi komplikovaných a závažných stavů.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý večer,muj manžel je v umelém spanku cca 14 dní,sel do nemocnice protože byl silne dehydrovany. Byl na interne a pak za 2 dny mel poruchu dýchání tak do deli na ARO,tam se jeho stav zhoršil,lekaři ho dali do umeleho spánku,ochrnul,zhorsení jater,zloutenka typu B,oboustranný zapal plic. Udajne s ním cvičí rehabiylice. Dnes jsem volala do nemocnice a lekař mi řekl,že manžel umíra

  2. To je strašné já si myslím své o tom umělém spánku.Kolikrát jde člověk do nemocnice s banálními problémy a zemře.To co popisujete ted prožívá babička v naší rodině.Nemám ztoho dobrý pocit, má 80 roků a takové hokusy pokusy – je v umělém spánku jak ji vzbudí se asi uvidí.o starší lidi není zájem ale kdyby to byl Gott tak ten vstane z mrtvých vždy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here