Domů Pacient Co jíst před odběrem krve

Co jíst před odběrem krve

Ptáte se, co jíst před odběrem krve? Pokud nechcete, aby byly výsledky zkreslené, je důležité před odběrem krve dodržet několik zásad. Nejde o nic složitého, takže se nemusíte bát. 

Jak se přichystat na odběry

Odběry by měly být provedeny nalačno. To znamená, že byste před odběrem neměli 12 hodin nic jíst. S pitím se to má tak, že pít byste také neměli, ale ráno i můžete dovolit vypít sklenici čisté vody. Sladké nápoje, mléko, káva nebo čaj však vynechte, ty jsou zcela nevhodné. 

Den před odběrem

Den před odběrem  byste měli jíst spíše lehčí, méně tučnou a sladkou stravu. Mohlo by dojít ke zkreslení výsledků. Vyhýbat byste se měli také čokoládě, brambůrkům, ořechům, alkoholu i cigaretám. 

Pozor si dejte na stres a na únavu

Hodnoty krevních odběrů může zkreslit i stres a fyzická námaha. Den před odběry byste se proto měli vyhnout náročnému cvičení. Večer byste měli jít včas spát. 

Co jíst před odběrem krve, když jde o plazmu

Dárci plazmy by před odběrem a v den odběru měli jíst ovoce a zeleninu, rýži, těstoviny, brambory, krůtí a kuřecí maso, z pečiva chléb, rohlíky, housky, džem a med. Jíst byste neměli omáčky, dresinky, zálivky, smažené a tučné masa, croissanty a rohlíky se zapečeným sýrem a slaninou. Rozhodně nejezte sýry, tvarohy, smetanu, tučné jogurty, bramborové pokrmy, jídla obsahující vajíčka, zahuštěné polévky, guláš, tučnější ryby, sladkosti, kávu, čaj. 

Co jíst před odběrem krve na krevní transfuzi

U odběru krve na transfuzi platí podobné podmínky jako při odběru plazmy. V den odběru pak můžete dietně posnídat, nejlépe rohlík, kmínový nebo toustový chléb, kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, med, džem, ovoce a zelenina. Vyhnout byste se měli mléčným a masným výrobkům, celozrnnému pečivu, olejnatým semenům a ořechům. Vypít byste měli alespoň půl litru nealkoholických tekutin. Pokud si dáte kávu, tak bez mléka a smetany. Před odběrem alespoň 3 hodiny nekuřte. 

Odběr krve na hemokulturu

V případě odběru krve na hemokulturu, není nutné nějak hladovat. Zde je nutné splňovat něco jiného. Odběry na hemokulturu je kultivační vyšetření krve, z níž se zdravotníci snaží odhali přítomnost baktérií. Podmínky pro odběr jsou tyto: CRP nad 60 mg/l, moment, když stoupá teplota. Vůbec nejvhodnější chvíle je ta, kdy je teplota nad 38 stupňů Celsia. Není to však nutné, test je možno provést i s běžnou teplotou. Před odběrem hemokultury by nemocnému neměla být podána antibiotika. 

Jak se hemokultura odebírá? 

Pro hemokulturu se odebírají dva vzorky, jeden je pro aerobní a druhý pro anaerobní kultivaci. Obvykle se odebírají dvě sady, každá z jedné ruky. Celkem se tedy berou 4 lahvičky. Výsledky neovlivní jídlo, ani použití nesrážlivé krve s citrátem sodným v běžném poměru. Před vpichem je možno použít alkoholový dezinfekční prostředek. Odebírá se 10 ml do každé lahvičky. Kromě odběru se také provádí stěr z kůže z místa odběru na kultivaci. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here