Domů Nemoci Dětské nemoci Co na afty

Co na afty

Z vlastní zkušenosti mohu dosvědčit, že afty jsou pěkně otravné a bolestivé. I když na první pohled nejsou vidět, tak jsou mnohem horší než opar. Jsou předzvěstí toho, že tělo není v pořádku. Zdravý člověk totiž na afty netrpí.

Co jsou afty?

Afty patří k nejčastějšímu onemocnění ústní sliznice. Není snad člověka, který by alespoň jednou v životě neměl co do činění s aftou. Někdo jimi trpí méně a někdo více. Existují i tací, kteří na afty vysloveně trpí. Trápí je často, mají jich moc (nejen v ústech) a mohou dosahovat několika centimetrových velikostí. Tohle bílé nebo nažloutlé ložisko na sliznici vzniká po předchozím prasknutí puchýře naplněného fibrinovou masou s neutrofilními granulocyty. Aft je ostře ohraničen a okolí je zarudlé. Způsobují je herpetické a Coxsackie viry a charakterizuje je velká bolestivost a krvácení. Výskyt aftů člověku značně znepříjemňuje život, ztěžují mu jedení, pití i ústní hygienu. I když afty prudí lidstvo skoro stejně jako rýma, vědci stále neví proč. Obecně se proto tvrdí, že za to mohou geny, špatná reakce imunitního systému a také multifaktorální onemocnění.

Co na afty

Nejožehavější otázkou je: “Co na afty”. I když existuje několik preparátů, nutno říct, že léčba aftů je svízelná, komplikovaná a vlastně nespecifická. Základem je prevence, zabránění infekce, zmírnění bolesti a snížení imunitní odpovědi. Léky léčí vesměs jen příznaky. Odborníci vám na afty mohou doporučit genciánovou violeť, Afta gel, gely užívající na prořezávání zoubků, dezinfekční kloktadla, a také antibitotika, antivirotika, nesteroidní antiflogistika, kortikoidy, prostředky podporující hojení, tedy kupříkladu vitamín B, železo, C, echinaceu, lékořici a imunostimulátory. Podpůrnými babskými prostředky jsou i cibule, alpa, řepík, šalvěj, bio lampou, borůvky, mrkev nebo propolis. V těch nejhorších případech je nutno přistoupit k poleptání dusičnanem nebo k chirurgickému nebo laserovému zákroku.

Jak dlouho se léčí

Nekomplikované a malé afty se obvykle zhojí do 14 dnů, avšak někdy mohou člověka trápit i několik týdnů nebo dokonce i měsíců.

Prevence aftů

Základem onemocnění je prevence. Lidé se sklonem na afty si musí dávat pozor na přikousnutí ústní sliznice, poranění způsobené jídlem, špatně umytý příbor, zranění zubním kartáčkem, na konzumaci horkých jídel a nápojů. Důležité je i omezení stresu a eliminace alergenů.

Riziková skupina

Afty trpí muži, ženy i děti. Větší sklon na ně mají lidé s genetickou predispozicí, oslabenou imunitou (snížené Ig A), kuřáci, lidé se zvýšeným  rohovatěním sliznice. Riziko vzniku se zvyšuje tehdy, pokud jste nemocní herpes virem, Varicellou zoster, virem Epstein-Barové a cytomegalovirem.Vliv na jejich vznik má i železo, kyselina listová a B vitamíny. Nově se také uvažuje o tom, že do rizikové skupiny patří i lidé s aktivovaným imunitním systémem, celiakií, Crohnovou chorobou, Behcetovou chorobou, HIV, PFAFA syndromem a dalšími systémovými chorobami. K dalším rizikovým faktorům pak patří i stres a užívání některých léků.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here