Domů Nemoci Ostatní Co na bolest v krku – babské rady

Co na bolest v krku – babské rady

Se sychravým počasím přichází i nepříjemnosti spojené s nachlazením, tedy rýma, kašel a škrábání v krku. Na takové nachlazení anebo virózy není nutné obtěžovat lékaře, ani vykoupit lékárnu, na takové skuhrání a škrábání v krku jsou stále nejlepší osvědčené babské rady.

Mým zaručeným trhákem nejen na škrábání v krku je slepičí polévka

Nejde však o můj vynález, ale o staletími osvědčený domácí lék na nachlazení, který dokáže snížit horečku i uklidní bolest v krku. Efektivnost tohoto babského léku prověřili i vědci, kteří potvrdili, že tato polévka má vskutku  antibakteriální účinky. Výborné na ní je i to, že pokud vás bolí v krku, teplé usrkávání mu lahodí a dělá krku velmi dobře.

Kysané zelí

Možná vás to zarazí, ale vždy, když jsem byla malá a bolelo mě v krku, dostala jsem do ruky od maminky plnou misku kysaného zelí a vidličku. Se škrábáním v krku to na první pohled nemá nic společného, ale zelí je bohaté na vitamín C a je to absolutní posilující bomba pro vaše tělo.

Med, citron a zázvor

Od počátku podzimu mi nesmí v ledničce chybět sklenička (no spíš sklenice) s naloženým citronem a zázvorem v medu. Tento všelék působí blahodárně na krk ve chvíli, když horký čaj s medem a citrónem popíjíte, krom toho však zároveň nakopává i váš oslabený imunitní systém. Dbejte i na správný výběr čaje.

Kloktadlo se solí

Klasika, kterou máme vždy po ruce, je kloktání vody se solí. Kloktadlo pomáhá udržovat vlhkost v podrážděném a vysušeném krku a kromě toho bolavý krk i dezinfikuje a vyplachuje choroboplodné zárodky zárodky z krku a úst. Kloktejte alespoň 3x denně, vždy po umytých zubech ne před. Jinak je dobré i kloktat šalvějový čaj.

Priessnitz

K tradičním domácím prvním pomocím, které doporučují i lékaři je zábal, čili Priessnitzův obklad. Nutno ho přikládat několikrát denně a spočívá v několika vrstvách. Na krku máte látkový kapesník namočený ve studené vodě (nezapomeňte ho důkladně vyždímat), na něj dáte igelitový sáček a nakonec vše skryjete pod šátek, s nímž krk ovážete. Chlad nejprve zmenšuje otok a prokrvení cév. kapesník se postupně zahřívá, čímž dochází ke stabilizaci teploty a nakonec se cévy zase rozšiřují. Jeden zábal by měl být na 2-3 hodiny. Pak dejte krku pauzu a za další 3 hodiny můžete zábal opakovat.

Magická síla hřebíčku

Hřebíček je velmi silné analgetikum a má i silné antiseptické účinky. Hřebíček můžete proto normálně cucat. Silice hřebíčku dále brzdí růst mikroorganizmů a podporuje prokrvení.

Lipový čaj

Když už si budete připravovat ten čaj s medem, citrónem a zázvorem, vyberte si k tomu pytlík lipového čaje, ideálně jej zkombinujte i s čajem bezového květu. Když se u toho zabalíte do deky a vypotíte se, bude vám pak mnohem mnohem lépe. Čaj pijte nejlépe 3 x denně.

1 komentář

  1. Bolest a škrábání krku skončilo spolu s užíváním pastilek. Koupila jsem je na radu přítele. Zabraly rychle a s výborným výsledkem.Nic lepšího jsem doteď neměla. Žádné bylinky ani klotadla nepomohla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here