Domů Rodina a vztahy Co to jsou motorické a didaktické hračky?

Co to jsou motorické a didaktické hračky?

Staré známé přísloví praví: „Kdo si hraje, nezlobí.“ Ale jaké hračky vybrat pro dítě, aby nejen že nezlobilo, ale zároveň se něčemu naučilo, v něčem se zdokonalilo a hlavně aby si při hře neublížilo?

Především vybírejte hračky vyrobené ze zdravotně nezávadných materiálů a ty, které jsou ošetřeny zdravotně nezávodnými laky a barvami. Vodítkem pro vás může být označení, že hračka odpovídá požadavkům evropských norem (EN – 71) a v případě hraček pro děti do 3 let, že splňuje podmínky vyhlášky MZ 84/2001Sb.

Motorické hračky

Motorické hračky u dětí rozvíjejí jemnou motoriku rukou. Pomůckou jim jsou různé hračky na vkládání dílků, provlékání šňůrek, navlékání korálků apod. Rozvíjení jemné motoriky je pro děti důležité nejen pro nástup do školy, ale i pro manuální zručnost v budoucím životě. Rozhodně nemusíte mít doma od každého druhu hračky jeden kousek. Spíše se zaměřte na různorodost, aby dítě svoji jemnou motoriku procvičovalo vždy trochu jinak.

Reklamní tip: Dřevěné a didaktické hračky pro vaše děti

Důležité také je, aby se dítěti hračka líbila, aby si s ní rádo hrálo a využívalo veškerý její potenciál. A vybírat je opravdu z čeho: šitíčka k provlékání šňůrky, skládačky, korálky k navlékání, motorické labyrinty,  hlavolamy, kostky, stavebnice, atd.

Didaktické hračky

Didaktické hračky učí děti nenásilnou formou poznávat okolní prostředí, rozvíjí u nich logické myšlení, podporují vlastní fantazii a umožní jim něčemu novému se přiučit. Děti se při hře mohou naučit poznávat barvy, písmena, číslice nebo geometrické tvary. Může vás napadnout, že tyto hračky jsou určeny především pro děti předškolního věku. Ale není tomu tak. Vůbec není na škodu, když se dítě bude s písmenky nebo číslicemi nenásilnou a hravou formou seznamovat už od malička. Navíc při zábavné hře mu to nepřipadá jako učení, ale stále jen jako hra. Pro nejmenší děti jsou určeny různé vkládací domečky, kdy dítě musí určitý tvar vložit do příslušného otvoru, dále rozmanité obrázkové skládanky nebo puzzle pro nejmenší. Pro trochu starší děti jsou výborná počítadla, složitější puzzle a třeba i dětské hodiny s vyndavacími číslicemi.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here