Coganova dystrofie je nezánětlivé progresivní (postupně se zhoršující) onemocnění rohovky, které postihuje obě oči.
Obsah článku
Postižení rohovky:
Rohovka je složená z pěti vrstev. Coganova dystrofie postihuje vrchní vrstvu, která se nazývá epitel. Spodní neboli bazální vrstva buněk epitelu jeu nemoci ztluštělá a nerovná. To oslabuje vazbu mezi buňkami, rozvolnění epitelu a rozdělení na přední a zadní lamelu a mezi těmito dvěma částmi se vytvářejí pseudocysty.
Příčiny vzniku:
Jedná se o vrozené onemocnění, je geneticky podmíněné. Mutace je v proteoglykanu (sloučenina cukru a bílkoviny) dekorinu. Tento proteoglykan se podílí na průhlednosti rohovky a její stabilitě. Na rohovce vznikají eroze, které zhoršují kvalitu vidění. Některé formy Coganovy dystrofie však mohou být získané.
Příznaky Cogannovy dystrofie:
První příznaky se objevují již krátce po narození a nemoc se postupně zhoršuje. Někteří pacienti trpí zároveň šilháním (strabismem). Během přibývajících let dochází k bolestivosti a zhoršení kvality vidění.
Dalšími příznaky jsou:
- světloplachost
- odlesky na rohovce
- změny ve vidění
- zamlžené vidění
- astigmatismus (nepravidelné zakřivení rohovky)
- podráždění a diskomfort
- pocit cizího tělesa v oku
Diagnostika Coganovy dystrofie:
Coganovu dystrofii může diagnostikovat oftalmolog (oční lékař). Využívají se k tomu speciální mikroskopy, které odhalí difúzní, oboustranné, čiré, kulaté, bublinkovité defekty o průměru 0,05-0,2 mm. Ty jsou nepravidelně rozmístěné a působí jako šedobílé skvrnky.
Důležité vyšetření je OCT (optická koherentní tomografie), které odhalí patologie na rohovce a také změnu odrazivost.
Léčba Coganovy dystrofie:
Coganova dystrofie, pokud je geneticky podmíněná, je neléčitelná. Důležité je udržet rohovku zvlhčenou, tj. jsou aplikovány umělé slzy a lubrikační krémy, které se aplikují hlavně na noc. Dále se používají hypertonické oční kapky.
Někdy lékař předepíše nošení očních čoček, které pomáhají udržet hladký a rovnoměrný povrch rohovky a zlepšují vidění.
V nejzazších případech se může provést také chirurgický zákrok. Při něm se odstraní vrchní část rohovky (povrchová keratektomie). Odstraní se rohovkový epitel a nadbytečná tkáň pod ním. Poté se nasadí kontaktní čočka, která podporuje hojení.