Domů Nemoci Ortopedie Collesova zlomenina, fraktura distálního rádia

Collesova zlomenina, fraktura distálního rádia

Collesova zlomenina je zlomenina předloktí, kdy se láme radius, tj. kost vřetenní. Nejčastěji se s tímto typem setkáváme u dětí a mladých aktivních lidí a pak u lidí starších, kde je vyšší počet pádů a také osteoporóza. Tento typ zlomeniny popsal a pojmenoval irský chirurg Abraham Colles (1773‒1843).

Vznik zlomeniny:

Nejčastějším mechanismem vzniku Collesovy zlomeniny je pád na ruku, kdy se snažíme pár zmírnit.

Zlomenina:

Pro Collesovu zlomeninu je typické, že je umístěna na kosti vřetenní v blízkosti zápěstí. Často dochází k posunu odlomeného kousku kosti. Dochází k deformaci postavení zápěstí. Společně s kostí může dojít také k poškození vazů a okolních struktur.

Zlomeninu dále provází výrazný otok, bolestivost, omezení pohybu v zápěstí, neschopnost uchopit předmět, modřina atd.

Diagnostika Collesovy zlomeniny:

Stejně jako u jiných typů zlomenin je v první řadě provedeno RTG vyšetření, které zobrazí kosti a zlomeninu.

Léčba Collesovy zlomeniny:

Existují dva přístupu k léčbě zlomeniny. Doktoři volí mezi konzervativní a operativní.

Většinu zlomenin je možné řešit konzervativně. Důležité je provést před znehybněním řádnou repozici (srovnání kostí). Ta bývá velmi bolestivá, podává se tedy do místa modřiny znecitlivující mezokain. Po srovnání se podloží ruka a předloktí dlahou a zafixuje se. Po fixaci je často potřebná kontrola správnosti repozice a postavení ruky v dlaze a provádí se kontrolní RTG. Je nutné kontrolovat také prokrvení prstů. Zafixovaná ruka se dává do závěsu a sádra se nechává cca 6 týdnů.

V některých případech, např. se jedná o tříštivou zlomeninu, nepodaří se srovnat kosti, je přítomná nitrokloubní zlomenina či otevřená zlomenina, se volí operační řešení. Je možné využít zevní fixaci nebo vnitřní, používají se dlahy, šrouby či dráty. Po operaci je ruka znehybněna přibližně 10 týdnů.

Komplikace po Collesově zlomenině:

  • Během léčby může dojít ke změnám postavení kostí v zápěstí, z čehož vyplývá také omezení hybnosti a možné bolesti.
  • Poranění až prasknutí šlach, kdy je nutné jejich sešití.
  • Poranění nervových struktur, někdy se může stát, že je stav nevratný a dochází k trvalému narušení čití či pohyblivosti.
  • Po Collesově zlomenině se také může objevit syndrom karpálního tunelu, kdy dochází k útlaku mediálního nervu.

Rehabilitace:

Samotná rehabilitace probíhá již v době zafixování zlomeniny. Jedná se o procvičování výše uložených kloubů, tj. ramenního a loketního, a také se procvičují prsty. Rehabilitace zápěstí bývá zahájena po sejmutí dlahy, zaměřuje se na obnovení a zvyšování pohyblivosti v zápěstí.

Samotné cvičení je možné doplnit o fyzikální léčbu, např. vodoléčbu, elektrostimulaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here