Domů Nemoci Léky Combair

Combair

Hlavní léčebnou látkou je Beclometason a Formoterol. Tento kombinovaný lék, inhalátor, má za úkol roztáhnout průdušky i tlumit zánět. Lék je dostupný pouze na předpis. Indikací je především astma bronchiale. 

Aby lék účinkoval správným způsobem, je zapotřebí ho užívat stabilně. Lék je předepisován tam, kde je nutné dosáhnout a trvale udržet astma pod kontrolou spolu s podáváním inhalačního kortikosteroidu v nízké dávce. U užívání tohoto léku musí být dobrá spolupráce. Lék předepisuje alergolog, klinický imunolog, plicní lékař, ftizeolog a dětský plicní lékař. 

Indikace 

Combair se užívá především k léčbě astmatu. Jde o vhodný přípravek ke kombinaci s inhalačními kortikosteroidy a beta dvě mimetiky s dlouhodobým účinkem. Je vhodným lékem všude tam, kde dosavadní léčba nedosáhla kýženého výsledku. Combair není určen dětem, ale jen dospělým. Není určen pro počáteční léčbu. 

Jak se užívá 

Dávkování je individuální. Vše ovlivňuje momentální stav onemocnění. Vliv na to mají i kombinace spolu s jinými preparáty. Všeobecně se však doporučuje užívat dvě inhalační dávky dvakrát denně. Denním maximem jsou 4 dávky. Combair nemá rychlý nástup účinku. Jde o udržovací lék. Pro rychlé řešení je nutné mít po ruce ještě jiný medikament s rychlým nástupem účinku. Dávkování nastavuje lékař. V případě, že je dávka tohoto léku dlouhodobě na té nejnižší mezi, mělo by se vyzkoušet, jestli nevystačí léčba pouze inhalačním kortikosteroidem. Lék je zapotřebí správně inhalovat. Přípravek má dávkovač. Jeden Combair má 120 nebo 180 dávek. U toho se 120 dávkami se dávka uvolňuje zmáčknutím a u toho se 180 jde o otočný disk. Pozor, na pády, dojde ke ztrátě dávek. 

Po 14 dnech od zahájení léčby, se musí zkontrolovat jeho účinek. 

Vedlejší účinky

K častým nežádoucím účinkům patří ústní kandidóza, zánět nosohltanu, bolest hlavy, dysfonie, nízká hladina draslíku, třes rukou, bušení srdce, kašel, svalové křeče, prodloužení intervalu QT na EKG, dráždění v krku. V případě přecitlivělosti se může objevit vyrážka, zarudnutí, svědění, otok očí a obličeje. 

Interakce 

  • Combair ovlivňuje některé kortikosteroidy. I proto je nezbytné pacienta sledovat. 
  • Betablokátory snižují účinek Combairu. 
  • Antagonista beta receptorů naopak účinek zvyšují. 
  • Na pozoru by měl být lékař i v případě předepsání syntofilinu a sympatomimetik. 
  • Další interakce hrozí s chinidinem, prokainamidem, antihistaminiky, L-dopy, oxytocinu, alkoholu, antidepresivy i inhibitory monoaminooxidázy. 
  • Spolu s halogenními uhlovodíky hrozí výskyt arytmií. Xantinové deriváty, steroidy a diuretika snižují hladinu kalia. 
  • Lék se v průběhu těhotenství a kojení může užívat jen tehdy, když je předpokládaný prospěch vyšší, než jaká jsou možná rizika. Lék přechází do mléka a proto pro něj platí to samé, co pro těhotné.
Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here