Domů Nemoci Kůže Cornus cutaneum

Cornus cutaneum

Jak už název napovídá, cornus cutaneum (kožní roh) se nachází na pokožce, a to hlavně na místech, která jsou vystavená UV záření. Jedná se o kožní výrůstek, který vzniká v důsledku nadměrného rohovatění povrchu pokožky, tj. keratinizace. 

Keratinizace je proces, během něhož se v buňkách kožního epitelu tvoří keratin, ten se v buňkách navíc také ukládá. Je to právě keratin, který vytváří na povrchu tvrdou vrstvičku, která chrání proti poškození vrstvy pokožky, které jsou pod ním. Pokud dojde ke zvýšení produkce a ukládání keratinu, projeví se to tvorbou suchých šupin na povrchu kůže či vzniku vyvýšených zatvrdlin, pokud nedochází k olupování šupin.  

Příčiny vzniku cornu cutaneum:

Přesná příčina vzniku cornu cutaneum zatím není známá. Uvádí se, že jeho vytvoření je závislé na působení UV záření na pokožku. Rizikovým faktorem je také infekce lidským papilomavirem

Příznaky:

Cornu cutaneum se objevuje hlavně v oblasti obličeje a pokožky horních končetin, a to hlavně u lidí starších, tj. nad 60 let, a lidí se světlou pokožkou (fototyp 1 a 2). Postihuje ve stejné míře muže a žen.

Jedná se útvar vyčnívající nad rovinu pokožky a připomíná malý roh, neboť je zakřivený. Tento útvar je dobře ohraničení, dosahuje velikosti od několika milimetrů až po několik centimetrů a má žlutavou až hnědou barvu. Je  nebolestivý, nesvědivý, nekrvácí a většinou osamocený.

 Ačkoli je to primárně estetický problém, hlavně v případě, že se nachází na obličeji, je to také problém zdravotní. Z cornu cutaneum může vzniknout kožní nádor spinaliom. Cornu cutaneum je tedy považováno za prekarcerózu, tj. přednádorový stav. V takovém případě většinou dochází ke vzniku bolestivost, zarudnutí a dalším změnám cornu cutaneum. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře. 

Diagnostikování:

Diagnostikování této kožní nemoci není složité. Stačí vizuální vyšetření dermatologem (kožním lékařem). 

Léčba:

Výše jsme zmínili, že je kožní roh předrakovinným stavem, je tedy nutné jej léčit, tj. odstranit. Léčba není náročná. Provádí se chirurgický zákrok, při němž je kožní roh vyříznut. Společně s ním se odstraní také kousek zdravé kůže pod ním (bezpečnostní lem, který mívá kolem jednoho centimetru). Právě spodina cornu cutaneum je rizikovým místem pro vznik nádoru.  Odstraněná tkáň se posílá na histologické vyšetření, aby se vyloučila přítomnost spinaliomu. Rána po odstranění se uzavře pár stehy a není potřeba další léčby. Ta je potřebná pouze v případě potvrzení spinaliomu v odebrané tkáni.
Po odstranění cornu cutaneum nerecidivuje, tj. neobjevuje se na stejném místě  znovu. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here