Cosyrel patří mezi kombinované preparáty, které se věnují léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho součástí je perindopril, což je ACE-inhibitor a také i bisoprolol, což je beta-blokátor.
Obsah článku
Jak to funguje?
Bisoprolol zpomaluje srdeční tep a zvyšuje schopnost srdce pumpovat krev do celého těla. Perindopril je pro změnu lék, který působí tak, že rozšiřuje krevní cévy a usnadňuje průtok těmito cévami.
Indikace
Lék se používá k léčbě vysokého krevního tlaku nebo ke stabilizaci chronického srdečního selhávání. Kromě toho se i indikuje v případě snížení rizika srdečních příhod, jako infarkt myokardu, ischemické choroby srdeční. Dává se i ve stavech po infarktu nebo operacích srdce.
Před tím, než jej začnete užívat
Lék nesmí nemocný užívat v případech, když je alergický na jakoukoliv látku v léku. Lék dále nesmí užívat ani ti, u nichž se selhání srdce zhoršilo natolik, že je zapotřebí hospitalizace. Kontraindikací je rovněž i kardiogenní šok (což je stav způsobený velmi nízkým krevním tlakem), dále pak onemocnění spojené s velmi pomalým nebo nepravidelným srdečním tepem, syndrom chorého sinu, blokáda síňo-komorová druhého nebo třetího stupně, sinoatriální blokáda, závažné průduškové astma nebo jiné závažné chronické onemocnění plic. K dalším kontraindikacím patří i Reynaudův syndrom, neléčený feochromocytom, metabolická acidóza, rané těhotenství, cukrovka, porucha funkce ledvin, je nemocný na dialýze, užívají sakubitril. Lék není všeobecně určen pro těhotné a kojící.
Jak ho užívat
Cosyrel se užívá jednou denně, jedna tableta. Tabletku spolkněte ráno před jídlem a zapijte ji sklenicí vody. Je důležité lék užívat pravidelně. Pokud na lék zapomenete, vezměte si jej v dalším obvyklém čase. V žádném případě dávku nezdvojnásobujte. Neměňte dávkování bez porady lékaře.
Nežádoucí účinky
K nežádoucím účinkům užívání tohoto léku patří mdloba, závrať, velký pokles krevního tlaku, zhoršení srdečního selhání, dušnost, zadržování tekutin, otok obličeje, končetin, sípání, bolest na hrudi, nepravidelný srdeční tep, neobvykle rychlý srdeční tep, bolest na hrudi, slabost rukou nebo nohou, zánět slinivky břišní, kožní vyrážka, zežloutnutí kůže. K těm nejčastějším nežádoucím účinkům ptří i poruchy chuti, pocity mravenčení, brnění rukou, poruchy zraku, hučení v uších, pocit chladu na rukou a nohou, kašel, trávicí potíže, zácpa, alergické reakce, svalové křeče, únava a slabost.
Méně často se objevují i změny nálad, problémy se spaním, deprese, sucho v ústech, silné svěděním tvorba shluků puchýřků, pocení, impotence, ospalost, bušení srdce, zánět cév, závratě při vstávání, bolest svalů, malátnost, horečka, pády, změny laboratorních hodnot draslíku, sodíku, cukru, močoviny, kreatinunu. Pokud se objeví, neváhejte a kontaktujte svého lékaře.