Domů Nemoci Vyšetření, operace CRP v krvi – hodnoty

CRP v krvi – hodnoty

CRP (C- reaktivní protein) patří mezi nejčastější lékařská vyšetření prováděná v ordinaci praktického lékaře, protože umožňuje stanovit či optimální postup při léčbě pacienta nebo jej korigovat. Výsledky vyšetření pomáhají upřesnit podrobnosti o  zdravotním stavu pacienta a určit, zda je v daném konkrétním případě zahájení antibiotické léčby nutností.

CRP
CRP

Co je to CRP

Označení CRP se používá pro C- reaktivní protein, což je druh bílkoviny, která se vytváří v játrech, a je řazena mezi proteiny akutní fáze, což znamená, že ke zvyšování CRP v krvi dochází v případě, že organismus začíná bojovat se zánětlivým procesem. Hladina CRP v krvi se zvyšuje pokaždé, kdy je nastartován obranný zánětlivý proces. Zvýšenou hladinu CRP lze pozorovat již několik hodin po započetí zánětu.

Význam vyšetření

Hlavní význam vyšetření CRP spočívá v zahájení adekvátní léčby, zejména pak ve zjištění nutnosti předepsání antibiotik. Vyšetření CRP pak pomáhá zabraňovat zbytečnému užívání těchto léků a v zabránění organismu v tom, aby se stal vůči antibiotikům rezistentní. (V lékařské praxi často dochází k tomu, že jsou antibiotika předepisována i v případech, kdy jsou neúčinná – například u virové infekce, kde je klasickým případem běžná chřipka, a organismus zbytečně oslabí. Navíc při častém užívání antibiotických léků se snižuje jejich účinnost, protože si bakterie v těle pacienta začnou vytvářet rezistenci.) Pomocí vyšetření CRP lze rovněž měřit účinek antibiotické léčby. Pokud s jejím nasazením začnou hodnoty CRP v krvi rychle klesat, je léčba úspěšná a naopak.   

Jak se vyšetření provádí

Vyšetření se provádí ze vzorku odebrané krve pacienta. Pacient je nejprve vyzván, aby si nechal odebrat krev, jejíž vzorek se vyhodnotí pomocí speciálního lékařského přístroje. Toto vyhodnocení se provádí přímo v ordinaci praktického lékaře (pokud medicínský přístroj součástí vybavení daného pracoviště) a trvá několik minut. CRP se rovněž provádí v laboratořích, a to jako součást celkového vyšetření krve. U zdravých jedinců je jeho provádění obvyklé například v rámci těhotenské poradny, kdy je důležité monitorovat zdravotní stav budoucí maminky. 

Co znamenají hodnoty CRP

Na základě zjištěných hodnot pak lékař postupuje při volbě konkrétního lékařského postupu. Jaký je rozsah zjišťovaných hodnot CRP v krvi a co jednotlivé hodnoty znamenají? Význam naměřených hodnot zobrazuje následující stupnice:

HODNOTA CRP kolem 6 mg/l

Hodnota CRP 6 mg/ l je běžným nálezem u zdravého člověka. Není tedy důvodem k zahájení léčby.

HODNOTA CRP od 6 do 40 mg/l

Hodnota CRP, která se pohybuje v intervalu od 6 do 40 mg/l ukazuje s vysokou pravděpodobností přítomnost virové, nikoli bakteriální infekce. V těchto případech tedy není aplikace antibiotik nutná.

HODNOTA CRP PŘESAHUJÍCÍ 40 mg/l

Hodnota CRP, která přesahuje 40 mg/l, je jasnou známkou zánětlivého procesu. Pokud je u pacienta zjištěna, obvykle se mu nasazují antibiotika k léčbě zánětu.

Ovšem v případě, že má pacient zvýšené hodnoty CRP bez známek zánětu, může se jednat o příznak některého z autoimunitních (například diabetes, Crohnova choroba, celiakie a další) nebo dokonce onkologických onemocnění. V tomto případě je zvýšená hladina C – reaktivního proteinu důvodem k  provedení dalších vyšetření.

Závěrem

Zvýšená hladina CRP (tedy vyšší hodnoty než 6 mg/l) je vždy varovným signálem, že s organismem je něco v nepořádku. Běžnými virovými či bakteriálními onemocněními počínaje a velmi závažnými nemocemi konče.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here