Cukrovka je onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Ten je pro náš život velmi důležitý, protože udržuje standardní hladinu cukru v krvi. Hyperglykémie (nadměrné množství cukru v krvi) může být život ohrožující a vyžaduje proto neustálou kontrolní péči, která život diabetika značně omezuje. Podle výzkumů zkracuje cukrovka nemocným život až o 8 let a počty lidí, kteří touto chorobou trpí, navíc neustále stoupají.
Typy cukrovky
Cukrovku (diabetes mellitus) známe jako metabolickou poruchu organismu, která se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií). Rovnovážný stav této hladiny udržuje hormon inzulín, vylučovaný pankreatem – slinivkou břišní. Inzulín snižuje hodnoty glykémie tím, že vychytává buňky glukózy ve svalech, játrech a v tuku. Cukrovka je označení pro skupinu více typů tohoto onemocnění, které se liší podle své příčiny na diabetes I. typu, diabetes II. typu a těhotenskou cukrovku.
Diabetes mellitus I. typu je charakteristický pro dětský věk a období dospívání. Cukrovka tohoto typu je označována za autoimunitní onemocnění, protože její příčinou je činnost vlastního imunitního systému. Ten chybně rozpoznává buňky obsahující inzulín, které produkuje slinivka břišní, a považuje je za cizorodé látky. Následkem toho jsou tyto buňky destruovány a protože je inzulín hlavní hormon, který má regulovat množství cukru v krvi, dochází k poruše rovnovážného stavu a následné hyperglykémii. Inzulín je proto diabetikům I. typu nutné doživotně podávat exogenní cestou. Informace, která organismu tvrdí, že jsou hormony tvořené slinivkou cizorodé patogeny, vychází z genetické predispozice. Proč je ale tento defektní kód v genech diabetiků zařazen, se zatím nepodařilo objasnit. Cukrovkou I. typu trpí 7 % diabetické populace.
Diabetes mellitus II. typu se vyskytuje u 92 % diabetiků a mezi pacienty patří dospělí a starší osoby a lidé s velkou nadváhou až obezitou. Tento typ cukrovky se rozvíjí v důsledku nedostatečné citlivosti buněk vlastního těla na hormon inzulín, přestože jej organismus produkuje dostatek, někdy dokonce nadbytek. Citlivost k inzulínu zvyšují tzv. perorální antidiabetika – léky, které se užívají vnitřně. Lidé postižení cukrovkou II. typu mívají i další zdravotní potíže, např. vysoký krevní tlak nebo zvýšenou hladinu tuků a kyseliny močové v krvi.
Zvláštním typem diabetu je těhotenská cukrovka, která postihuje až 4 % všech těhotných žen. V průběhu těhotenství dochází vlivem hormonálních změn k častým výkyvům hladiny cukru v krvi, na což není slinivka břišní připravena okamžitě reagovat. Tento stav se opět projeví hyperglykémií. Těhotenskou cukrovku lze jednoduše diagnostikovat krevními testy, které se v průběhu těhotenství pravidelně provádí. Při těhotenské cukrovce je nutné dodržovat diabetickou dietu a pravidelný denní režim. Jako komplikace se může u novorozence objevit tzv. diabetické fetopatie (vyšší porodní hmotnost, hypoglykémie) a novorozenecká žloutenka.
Příznaky a projevy diabetu
Onemocnění diabetem se prvotně projevuje hubnutím, žízní, nadměrným pitím a močením a celkovou únavou organismu. Signálem mohou být i opakované záněty močových cest. U diabetiků I. stupně může být prvním okamžikem projevu nemoci i diabetické koma, při kterém dochází k poruchám vědomí. Pokud na sobě pozorujete výše popsané příznaky, neváhejte navštívit odborníka z oblasti diabetologie, který stanoví hladinu cukru v krvi a provede komplexní krevní rozbor.
Léčba cukrovky
Hladina cukru v krvi diabetiků (glykémie) s typem I. je usměrňována podáváním inzulínu injekční cestou pod kůži břicha, stehen nebo paží a to několikrát denně (3-6 x). U malých dětí nebo jedinců s extrémně kolísavou hladinou cukru v krvi se používá inzulínová pumpa – malá krabička, která tenkou kanylou pravidelně dodává tělu potřebný inzulín. Nemocní jsou také vybaveni glukometrem, přístrojem, díky kterému mohou sami sledovat hladinu cukru v průběhu celého dne. U cukrovky II. typu pomáhá již samotná redukce váhy a dietní strava, která normalizuje metabolismus cukrů. K léčbě jsou podávány léky, které zvyšují citlivost tkání na inzulín.
Na rozdíl od cukrovky I.typu můžete propuknutí druhého typu ovlivnit i vy. Pokud patříte mezi lidi s velkou nadváhou, pokud se rádi přejídáte a nesportujete, vězte, že procento pravděpodobnosti vzniku diabetu je vysoké. Snažte se mu proto předejít dietní stravou, snížením váhy a udržováním tělesné kondice. Cukrovka je nepříjemné onemocnění, které může ohrozit váš život několika komplikacemi.