Domů Zdravý životní styl Cviky na hrudní páteř

Cviky na hrudní páteř

Hrudní páteř představuje ten nejméně pohyblivý a současně je i nejstabilnější úsek celé páteře. Hrudní páteř všeobecně lidi také zlobí asi nejméně ze všech úseků páteře. Nejhůř na tom jsou krční nebo bederní oblasti. I ona se však umí ozvat a když se tomu tak stane, není to nic příjemného. 

Role hrudní páteře

Hrudní páteř spolu s hrudníkem tvoří jeden celistvý celek, který má dva hlavní úkoly. 

  1. Je pevnou a elastickou ochrannou schránkou pro srdce, plíce, velké cévy, jícen a další orgány v hrudníku. 
  2. Pak taky zajišťuje pevnou oporu pro svaly, které zabezpečují dýchání. 

Dostatečně a symetricky rozvinuté svaly hrudníku a ramen dávají předpoklad pro dobré zdraví. Správné držení těla představují velmi účinnou prevenci nepříjemných bolestí. Správně rozvinuté prsní svaly zpevňují kloubní spoje mezi hrudní kosti a žebry. 

Dost negativně se na hrudní páteři podepisuje sedavé zaměstnání. A nutno říct, že právě takové je až u 70% Čechů.

Nejčastější důvody bolesti hrudní páteře

Bolest páteře je nejčastěji spojeny právě se sedavou prací a potom také se špatnou koordinací pohybu, u níž dochází k přetížení horních fixátorů lopatek. Častou chybou je také izolované posilování přitahovačů lopatek, což vede k uzamčení hrudní páteře a znemožní její otáčení v plném rozsahu. K přetížení dochází obvykle při jednostranném zatížení u sedavého zaměstnání nebo fyzicky náročné práci či sportování. 

Cviky na uvolněnou hrudní páteř

  1. Běžte do polohy na čtyři. Hlavu v jedné rovině s tělem. Dívejte se na podložku. Ruce mějte rovně. Paže jsou napnuty, pozor si dejte na lokty. Zpevněte bederní páteř stáhnutím břišních a hýžďových svalů a podle dechu vyhrbte hrudní páteř. Při nádechu by měla jít pěkně vzhůru, hlava by měla jít mezi paže. Při výdechu by se měla páteř měla vrátit zpět a taky ji prohněte i směrem k podložce, hlavu mírně zakloňte. 
  2. Stejný cvik jako v bodě jedna provádějte akorát v pozici, když jste opření o lokty. 
  3. Vraťte se zpět do základní pozice na čtyřech. Opřete se o dlaně, paže mějte nataženy. Jednu paži upažte do výšky za sebe, podívejte se za ní. Hlavu a trup přitom otáčejte na stranu za upaženou rukou. Nezapomeňte u toho dýchat. Nádech s rukou nahoru, výdech, s rukou dolů. V krajní poloze nahoře s rukou zakmitejte. Cvik provádějte střídavě a opakovaně na obě strany. 
  4. Stále jste na čtyřech. Dlaně a paže jsou nataženy. Vychylujte na tutéž stranu trup i pánev. Dostatečného vychýlení pánve dosáhnete sunutím nohou ve směru vychýlení. Současně se tímto směrem podívejte na své nohy. Opět provádějte střídavě na obě strany. 
  5. Vstaňte a sedněte si na židli s opěradlem. Paže nechte viset podél těla. Při nádechu je mírně upažte, ramena tlačte vzad. Lopatky stahujte k sobě, hlavu a horní část zad tlačte dozadu, pozor nezaklánějte se! Při výdechu se uvolněte. 
  6. Přesuňte si židli ke zdi. Sedněte si na ni tak, abyste byli čelem ke zdi. Zvedněte ruce, dejte si je na čelo a hlavu spolu s rukama opřete o zeď. Od stěny byste neměli být příliš daleko. Při nádechu záda vyhrbte a při výdechu zase prohněte. 
  7. Sedněte si rovně. Ruce si spojte za hlavou na zátylku. Při nádechu lokty tlačte od sebe a při výdechu je potom uvolněte. 
  8. Seďte rovně, z paží vytvořte svícen, ramena stáhněte dolů. Při nádechu se narovnejte a při výdechu potom spojte paže před obličejem. Dlaně a lokty mějte přitom u sebe. Hlavu mírně předkloňte a záda vyhrbte. 
  9. Stále zůstaňte na židli, paže nechte volně podél těla a rameny opisujte kruhy dopředu a dozadu. 
  10. Upažte ruce a oběma pažemi současně opisujte malé kroužka dopředu a dozadu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here