Máte ploché nohy? Tak to byste je měli řešit. Ploché nohy jsou totiž nositelé celé řady problémů, které se netýkají pouze nohou, ale také celých zad.
Obsah článku
Co je plochá noha?
Plochá noha je poměrně častou deformitou chodidla, u níž se snižuje podélná nožní klenba. Pokud se snižuje příčná klenba nožní, je to také plochá noha, ale příčná. Existují však i kombinované stavy. S plochou nohou se můžete narodit, ale můžete ji také během života získat.
Získaná plochá noha
Získané ploché nohy vznikají po dlouhodobém nošení nevhodné obuvi, nesprávnou chůzí a pak také i dlouhodobým stáním naboso na tvrdých rovných plochách. Může jít i o následek některých silových sportů. Negativně se nohy podepisují hormony a obezita. Opomenout nesmíme ani faktor těhotenství a klimakterium.
Co způsobuje plochá noha
Ploché nohy se ponejvíce projevují únavou, pocitem těžkých nohou a může vést k bolesti v subtalárním kloubu, což je spoj mezi hlezenní kostí a patní kostí. Potom může člověk s plochou nohou cítit bolest v bércích a může mít i křeče v lýtkách. Objevují se statické otoky. Protože chůze není elastická, objevují se bolesti v kyčlích a v bederně křížové oblasti. Ploché nohy jsou navíc často kombinovány křečovými žílami, což vše jen zhoršuje.
Léčba
Léčba je především konzervativní. Upravit je nutné obuv, která musí splňovat ortopedické podmínky, musí být pevná s dobrým vedením paty a nepříliš vysoký podpatek. Velmi důležité je i tvarování stélky. Vhodné je i cvičení nohou, které je během na dlouhou trať, ale má své výsledky. Jen to chce trpělivost.
Pozor, staré cviky na ploché už dnes neplatí!
Zkuste nové účinné cviky na ploché nohy.
- Postavte se s nohami vedle sebe a střídavě se stavte na špičky a na paty.
- I druhý cvik probíhá ve stoje. Nohy mějte vedle sebe s lehkou mezerou. Překlápejte nohy na zevní chodidlo s tím, že se palec musí stále dotýkat podložky.
- Tento cvik se provádí v sedě. Za úkol máte vybrat si nějaký těžký předmět, který posunujete zevní a pak vnější stranou chodidla. To samé opakujte u obou noh.
- Další cvik se provádí také v sedě. Chodidla by se neměla dotýkat podložky. Nohama v tomto sedu kružete. Přesněji kroužete špičkami směrem k sobě a od sebe.
- Cvik v sedě, u něhož se nohy nedotýkají podložce se věnuje také kroužení, ale shora nahoru.
- Lehněte si na rovnou tvrdou podložku. Nohy zvedněte a hýbejte s nimi jako při jízdě na kole. Jeďte na kole dopředu i dozadu.
- Po cviku vleže si zase sedněte. Plosky nohou chodidel dejte k sobě a snažte se plochy chodidel udržet po celou dobu při natahování a pokrčování u sebe.
- Lehněte si zpět na záda, plosky nohou mějte stále u sebe. Pokrčte zlehka kolena a kroužete s nohama v kotníku ve směru hodinových ručiček a naopak.
- V dalším cviku v sedě trénujte )chop drobných předmětů a manipulace jimi prsty.
- Tento cvik je poměrně těžký, spočívá ve snaze malovat prsty u nohou. Ty by měly držet tužku a psát na papír na zemi.
- Vezměte si ježka (balonek s bodlinkami), sedněte si a chytněte si ježka svými chodidly. Snažte se ho koulet mezi chodidly nahoru a dolů.
- Na zem položte froté ručník na který dáte knihu. Vaším úkolem je nohou ho uchopit a přitáhnout k sobě.